Autizam je jedna od dijagnoza od koje strahuju mnogi roditelji. Ono što mnoge mame i tate brine je da li dete i u nekom kasnijem uzrastu može da dobije ovaj poremećaj?
Poremećaj autističnog spektra je neurorazvojni poremećaj, koji je uvek prisutan u ranom detinjstvu. Smatra se da je rezultat poremećaja u razvoju mozga i centralnog nervnog sistema u ranom razvoju, što znači da ukoliko dete ima autizam, on je prisutan već na rođenju i ne može se razviti kasnije u životu.
Ako dete ima potpuno normalno detinjstvo, a kasnije počne da pokazuje simptome koji ukazuju na autizam, to su znaci nekih sličnih stanja, a ne autizma, piše goldencaretherapy.com.
Rani simptomi autizma
Najraniji znaci autizma koji bi zahtevali da stručnjak proceni stanje deteta su:
- Dete ne reaguje kada ga pozovete imenom
- Izbegava kontakt očima
- Odbija fizički kontakt
- Ne smeje se ili ne prikazuje druge vrste socijalnih reakcija
- Ne brblja
- Ne pokazuje na predmete i igračke do uzrasta od godinu dana
- Ne izgovara jednu reč o 16 meseci ili fraze od dve reči do druge godine
Drugi tipični simptomi autizma kod dece:
- Dete ne razume gestove drugih
- Ne ume da prepozna svoja i tuđa osećanja
- Ima poteškoće u izražavanju emocija
- Ponavlja reči ili fraze koje drugi izgovore (eholalija)
- Daje nepovezane odgovore na postavljena pitanja
- Stalno upotrebljava zamenicu ti umesto ja
- Senzorna osetljivost, odnosno visoka osetljivost na svetla, zvuke ili dodir
- Pokreti tela koji se ponavljaju, poput klaćenja, okretanja, trčanja napred-nazad
- Ritualna ponašanja, na primer, dete mora da poređa igračke ili izvede neke pokrete u tačno određenom redosledu
- Odbijanje bilo kakvih promena u rutini
- Neobično fokusiran interes za određene teme ili predmete
Simptomi autizma mogu značajno da variraju u odnoz na uzrast deteta i ozbiljnost poremećaja. Nemaju svi mališani navedene simptome, kod nekih mogu da se jave i neki koji nisu na ovoj listi.
Rani simptomi autizma se najčešće primećuju veoma rano, u uzrastu od 12 do 18 meseci. Međutim, neki problemi u komunikaciji ili društvenim reakcijama se primete tek kasnije, kada dete krene u predškolsko i ima više interakcije sa vršnjacima.
Deca koja imaju visokofunkcionalni autizam ponekad dobiju dijagnozu tek kada se društveni i drugi izazovi pojave u školi.
Do kada se moraju pojaviti simptomi
Da bi se poremećaj mogao dijagnostikovati kao autizam, simptomi moraju da se pojave u ranom detinjstvu, pre treće godine. Starija deca i tinejdžeri ne mogu kasnije da razviju autizam.
Kod nekih mališana koji se normalno razvijaju u prvoj godini života, kasnije može da dođe do regresije i da počnu da ispoljavaju znake autizma, poput promena u verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji, i to se najčešće dešava između 18. i 24. meseca. Ovo stanje je poznato kao regresivni autizam. Međutim, stručnjaci smatraju da deca ne mogu iznenada da imaju simptome ove vrste autizma, već su neki suptilniji znaci prisutni i pre toga.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)