KAKO DA OČISTITE DETETU UŠI, A DA NE KORISTITE OPASNE ŠTAPIĆE: Sprečite skupljanje ušnog voska

Stručnjaci su saglasni da štapići nisu bezbedni, a evo kako da očistite uši detetu!

Shutterstock

Mnogi pedijatri dobijaju pitanja u vezi sa higijenom uha kod dece. Iako je ušni vosak bezopasna i prirodna pojava, u nekim slučajevima njegovo nakupljanje može dovesti do problema drugačije prirode. Onda bi ga svakako trebalo ukloniti. Međutim, roditelji često ne znaju koji je način ispravan, a koji pogrešan.

Da li detetu treba da čistite uši?
Supstanca koja se zove cerumen, poznata i kao ušna mast, formira se u ušnim kanalima. To je vodootporna barijera koja štiti bubnu opnu od vode, prašine i drugih zagađivača. Takođe sadrži enzime koji sprečavaju rast bakterija i gljivica.

Normalno, uši proizvode optimalnu količinu ušnog voska koja im je potrebna. Međutim, kod nekih odraslih i dece količina je mnogo veća. Bez obzira koliko vi ili vaše dete imate ušnog voska, vaše uši pomažu u regulisanju viška tako što ga postepeno pomeraju iz unutrašnjosti ušnog kanala ka spoljašnjosti. Zbog toga obično ne morate da čistite uši svog deteta.

Ali ako se višak ušnog voska nakupi, posledice mogu biti neprijatne. Može da izazove začepljenje ušnog kanala, uzrokujući poteškoće sa sluhom i dovode do sekreta, bola, svraba, mirisa i kašlja. Retko, ali ne i nemoguće, prekomerna količina ušnog voska može izazvati vrtoglavicu i probleme sa ravnotežom.

Stručnjaci napominju da su takvi simptomi obično kratkotrajni, ali im se može pomoći uklanjanjem viška ušnog voska. U slučaju blokade (tzv. impakcije), uvek se obratite pedijatru vašeg deteta radi uklanjanja.

Kako očistiti uši svom detetu
Ako ušni vosak vašeg deteta ne izaziva simptome, ali je vidljiv na ulazu u ušni kanal, postoji nekoliko načina da ga zaštitite uklanjanje kod kuće.

Kako da bezbedno uklonite ušni vosak kod deteta:

1. Sa vlažnom krpom
Za ovo je potreban samo peškir i malo vode. Jednostavno uzmite vlažnu krpu i nežno očistite samo spoljašnju stranu ušiju. Ako to radite dok kupate mališana, postupak će biti mnogo lakši za izvođenje, jer tada ušni vosak omekša.

2. Hidrogen 3%
Umekšavanje nakupljene ušne masti možete pomoći i odgovarajućim preparatima koji se prodaju u apotekama. Za decu sklonu nakupljanja ušnog voska preporučuje se pažljiva upotreba hidrogena. Na ovaj način će ušima deteta biti lakše da prirodnim putem izbace ušnu mast iznutra, da bi se potom uklonila peškirom. Ali pre kupovine i upotrebe takvih preparata, dobro je konsultovati se sa pedijatrom ili ORL specijalistom, koji će vam propisati najpogodniji. Takođe, sa upotrebom hidrogena treba biti obazriv i ne treba preterivati - korisititi isključivo u konsultaciji sa lekarom.

3. Naginjanje glave nakon kupanja
Da biste pomogli prirodnom procesu uklanjanja ušnog voska iz ušiju deteta, nakon kupanja ili tuširanja, možete ga naučiti da naginje glavu s jedne na drugu stranu, pa čak i da lagano odskače na nozi na kojoj je glava. Na ovaj način će se i vaše dete osloboditi viška vode koja često začepljuje kanale. Osim toga, za njega je na ovaj način prilično zabavna igra, zbog čega će je izvoditi sa zadovoljstvom. Nemojte odlagati posetu specijalistu ako imate nedoumice ili sumnje.

Kada treba da se obratite lekaru
Ako vaše dete ima ozbiljniji simptom, pedijatar ili specijalista ORL mogu koristiti posebne instrumente za uklanjanje ušnog voska. Ili operite uši deteta toplom vodom, kao i koristite kapi za omekšavanje. U teškim slučajevima, ili ako je dete manje i ima problema da mirno sedi u ordinaciji pedijatra, nakupine ušnog voska se mogu ukloniti u operacionoj sali dok je dete pod opštom anestezijom. Ali ovo su zaista ekstremni slučajevi.

Mogu li se koristiti štapići za uši?
Iako mnogi ljudi koriste pamučne štapiće za čišćenje ušiju, ova praksa nije bezbedna za vas ili vaše dete. Ne samo da mogu da potisnu ušnu masu dalje u kanal, već mogu da izazovu i oštećenje kanala i bubne opne, što dovodi do bola, krvarenja, infekcije, perforacije bubne opne i trajnog gubitka sluha. Takođe treba da se oduprete želji da koristite čepiće za uši, posebno pred detetom. Mališani vole da imitiraju, pa je važno da im date dobar, a ne loš primer.

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

Deca pevaju desingerica  Facebook/pobunitese

(Yumama/T.A.S.)