Humani papiloma virus (HPV) je jedan od najvećih uzročnika raka grlića materice, a danas postoji vakcinacija koja smanjuje rizik od pojave bolesti. Kombinacija redovnog skrininga i vakcinancije je dobar vid zaštite, a u cilju kako bi mnogi roditelji otklonili dileme i informisali se, pedijatar dr Slobodan Maričić za Yumamu otkrio je najvažnije činjenice o HPV vakcini.
U kojem uzrastu je najbolje da dečaci i devojčice prime HPV vakcinu?
"Uzrast kada se najranije preporučuje vakcina protiv HPV virusa je 9 godina, kako za dečake tako i za devojčice. Vakcina nije testirana na deci mlađoj od devet godina, zbog toga nije odobrena za upotrebu kpd dece mlađe od tog uzrasta. Kada mlađa deca prime vakcinu, biće im potrebno i manje doza. Preporuke su da je potrebno deci uzrasta od 9 do 14 godina dve doze u razmaku od šest do 12 meseci."
Pedijatar je otkrio i ko bi trebalo da primi tri doze HPV vakcine:
"Mlađi adolescenti proizvode veoma dobre imune odgovore na vakcinu, tako da su im potrebne samo dve doze da bi bili potpuno zaštićeni. Međutim, svakom starijem od 15 godina ili onima koji su imunokompromitovani biće potrebne tri doze. Tako bi s nadoknadio smanjeni imunološki odgovor."
Prema izveštajima, vakcinu je primilo više devojčica nego dečaka - zašto je važno da se i dečaci vakcinišu?
"Pretpostavka je da se svaki muškarac bar jednom u životu zarazi HPV virusom. Ne mora da oboli, ali može preneti partnerki. Ova vakcina pomaže u prevenciji infekcije vrstama HPV-a koji mogu uzrokovati karcinom usne duplje, ždrela, penisa i anusa. Vakcina takođe prevenira pojavu genitalnih kondiloma. Kada su dečaci vakcinisani, oni imaju manje mogućnosti da prenesu HPV infekciju svojim partnerkama (ima). Još jedan od razloga da i dečaci treba da se vakcinišu je taj da se tako postiže adekvatan kolektivni imunitet."
Da li je potrebna i revakcinacija?
"Trenutna šema po kojoj se primenjuju dve doze u uzrastu od 9 do 14 godina, odnosno tri doze vakcine (od navršenih 14 do 19 godina) u periodu od šest meseci i revakcinacija se ne preporučuje. Kao i sve vakcine, primena HPV vakcine se kontinuirano prati kako bi se potvrdila njena bezbednost i efikasnost. Ukoliko zaštita HPV vakcinom ne potraje onoliko dugo koliko bi trebalo onda će se izvršiti evaluacija podataka i doneti odluka o primeni buster doze (revakcinacija)." - objašnjava pedijatar dr Slobodan Maričić.
Koliko godina traje dejstvo vakcine?
"Više od 99 odsto vakcinisanih razvija odgovarajući nivo antitela na tipove HPV uključene u vakcinu mesec dana posle kompletne vakcinacije, trajanje zaštite nakon vakcinacije HPV vakcinom nije poznato s tim da dosadašnje studije pokazuju da se zaštita održava najmanje deset godina. HPV vakcine su visoko imunogene i kao takve podstiču stvaranje visokog titra neutrališućih antitela, za razliku od prirodne infekcije nakon koje je stvaranje titra antitela veoma slabo."
Kako objasniti deci da uprkos tome što su primili HPV vakcinu, i dalje moraju da vode računu o kontracepciji i intimnom zdravlju?
"Vakcina protiv HPV pruža žaštitu od 9 tipova HPV virusa, u populaciji se pored ovog broja nalazi još puno tipova koji nisu obuhvaćeni vakcinom, a mogu predstavljajti potencijalnu opasnost za razvoj oboljenja. Takođe, pored Humanih papilona virusa, postoje i druge polne bolesti koje se mogu preneti seksualnim putem. Stoga je nepohodno koristite i druge vidove zaštite."
Roditelji se iz neznanja često plaše i nisu sigurni da li dete treba da vakcinišu, kako podići svest o neophodnoj vakcinaciji?
"Oklevanje sa vakcinacijom predstavlja globalni izazov. Postoje različiti razlozi za to: pored političkih pozicija i verskih uverenja, mnogi bi se radije oslonili na mišljenja nego na činjenice. Ova mišljenja potkrepljena su mitovima koji se ponavljaju preko društvenih mreža i interneta. Vakcine koje preveniraju infekcije, bolesti i karcinom uzrokovan humanim papiloma virusom (HPV) dostupne su više od 15 godina. Ove vakcine pokazale su da preveniraju ne samo HPV infekcije , nego takođe i invazivni karcinom grlića materice."
Doktor otkriva da su vakcine koje se danas koriste temeljno proučavane već decenijama:
"Princip ovih vakcina opisan je pre 30 godina. Mogući neželjeni efekti su dobro dokumentovani, a bezbednost ovih vakcina je potvrđena od strane Svetske zdravstvene organizacije (SZO), američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti i mnogih drugih autoriteta. Činjenica je da su adolescenti koji su vakcinisani mlađi od 15 godina pokazali mnogo veći titar HPV antitela nego njihovi stariji vršnjaci. Imali su bolji imuni odgovor. Konačno, znamo da je vakcinacija pre početka seksualne aktivnosti najefikasnija i da se starost prvog seksualnog kontakta razlikuje među ljudima, zemljama i kulturama."
Od kada je HPV vakcina u opticaju?
"HPV vaccine su u upotrebi od 2006. godine. Četvorovalentna HPV vakcina (protiv 4 tipa HPV) uvedena je 2006. Dvovalentna (protiv 2 tipa HPV), 2007. A devetovalentna HPV vakcina (protiv 9 tipova HPV), Gardasil 9 koja je odobrena od strane Američke agencije za hranu i lekove 2014. godine. Godinu dana kasnije ova vakcina dobila je odobrenje i Evropske agencije za lekove a u Srbiji se od 2023. daje o trošku Republičkog fonda." - objašnjava pedijatar dr Slobodan Maričić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)