Mnogi roditelji se žale da im je dete gotovo stalno bolesno, naročito kada krene u vrtić. To nije ništa čudno jer mališani u vrtićima dele igračke i stvari, dodiruju jedni drugima ruke u igri i tako vrlo lako prenose viruse.
Dakle, ne možete baš da sprečite da se dete zarazi nekim virusom, ali postoje neki koraci koje možete da preduzmete kako bi se učestalost razbolevanja smanjila, a savete u vezi sa tim dao je čuveni ukrajinski pedijatar dr Evgenij Komarovski.
Najpre, on poručuje roditeljima da nije pametno detetu koje je često bolesno davati lekove kada za tim nema baš potrebe jer se tako "sprečava formiranje imuniteta". On ističe da je kod većine respiratornih infekcija dovoljno stavljati detetu slani rastvor u nos i davati paracetamol za spuštanje temperature, a antibiotici i ostali lekovi samo i isključivo po preporuci lekara, tj. onda kada za to ima potrebe.
Dr Komarovski smatra da roditelji mnogo greše i u onome što sledi nakon oporavka od infekcije, a zbog čega se dete stalno iznova razboleva.
"Važno je da znate da poboljšanje stanja i normalizacija telesne temperature ne znače da se imunitet deteta oporavio. Ali, deca ipak idu u kolektiv već sledećeg dana, čim se stanje malo popravi. Čak i pre toga, pre nego što ode u vrtić, dete ide na pregled kod lekara kako bi on potvrdio da je mališan zdrav. U čekaonici kod lekara, kao i sledećeg dana u vrtiću, dete će se susresti sa nekim novim virusom. Njegov imunitet se još nije oporavio od prethodne bolesti, a nova će već početi da mu slabi organizam. Verovatno će biti malo teže nego prethodnog puta, zahtevaće upotrebu lekova, ali i to će proći. I opet ćete ići na pregled, pa u vrtić. A onda ćete reći da je dete često bolesno i da je 'prosto takvo'...", preneo je portal minikar.ru reči dr Komarovskog.
Pedijatar ističe da kada dete ozdravi, morate da živite "normalno", a evo šta pod tim podrazumeva.
"Normalan život podrazumeva skakanje na svežem vazduhu, zdravu ishranu, dovoljno sna, restoraciju mukozne membrane. Aktivnim životnim stilom i sa što manje kontakata sa ljudima, potpuni oporavak obično ne traje duže od nedelju dana", kaže on, ističući da su kontakti sa ljudima rizični posebno u zatvorenim prostorima.
Njegov savet je da dete, kada mu bude bolje, izlazi u kratke šetnje, na svež vazduh.
Doktor naglašava da se ovi saveti za oporavak odnose na svu zdravu decu, odnosno onu koja nemaju nekakvih hroničnih bolesti, a ne samo na onu koja se često razbolevaju.
Kada je reč o povratku u kolektive, dr Komarovski kaže da je potrebno da prođu barem tri dana da dete nema temperaturu, kako bi se sprečilo i dalje širenje virusa, ali i da se mališan ponovo zarazi nekim novim virusom usled oslabljenog imuniteta.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)