Jedan od najvećih strahova roditelja jeste gušenje dece hranom. U ovakvim situacijama teško je da ostanete pribrani, ali opet morate kako biste pomogli detetu, kao i da budete spremni da što pre zatražite pomoć.
Baš u takvoj situaciji našli su jedni roditelji, a tata je, kako bi upozorio druge roditelje snimak objavio na Instagramu. Na snimku je prikazana porodica kako večera, a dečak odjednom počinje da kašlje i da se guši. Tata odmah reaguje, u pomoć dolazi i mama, aali ono što je mnoge iznenadilo jeste koliko su zapravo bili pribrani i koliko je to zaista važno u takvim situacijama kako bi dete dobilo potrebnu pomoć.
"Najstrašniji tenutak u našem životu Bila je to obična večera, a onda je Romeo iznenada, bez najave, počeo da se guši svojim omiljenim pasta pesto njokima! Pogrbio se i nije disao." - napisao je tata Majk Sorentino i dodao:
"Tako sam ponosan na to što moja žena i ja nismo paničili, nismo oklevali i na kraju izbacili hranu koja je blokirala disajne puteve i spasila mu život. Volim svoju porodicu svim svojim srcem i tako sam zahvalan što su stvari uspele." - napisao je tata u opisu videa i dodao da su posle ovog nemilog događaja krenuli na kurs šta da uradite u hitnim slučajevima.
Srećom, roditelji su uspeli da pomognu dečaku, ali i njihovi postupci u adrenalinu bili su rizični i nisu baš deo pouzdane procedure šta je najbolje uraditi kada dođe do gušenja. Zbog toga su i krenuli na časove reagovanja u hitnim situacijama.
Šta zapravo treba da uradite kada vidite da se dete guši - saveti sa portala nhs.uk:
- Ako vidite objekat, pokušajte da ga uklonite. Ne bockajte slepo ili više puta prstima. Možete pogoršati stvari tako što ćete gurnuti predmet dalje unutra i otežati njegovo uklanjanje.
- Ako vaše dete glasno kašlje, ohrabrite ga da nastavi da kašlje kako bi izneo ono čime se guši i ne ostavljajte ga.
- Ako kašljanje vašeg deteta nije efikasno (tiho je ili ne može pravilno da udahne), odmah pozovite pomoć i odlučite da li je još uvek pri svesti.
- Ako je vaše dete još uvek svesno, ali ili ne kašlje ili njegovo kašljanje nije efikasno, koristite udarce u leđa.
Udarci u leđa za bebe mlađe od 1 godine
- Sedite i položite bebu licem nadole duž butine ili podlaktice, podupirući joj leđa i glavu rukom.
- Zadajte do 5 oštrih udaraca u leđa petom jedne ruke na sredini leđa između lopatica.
Udarci u leđa za decu stariju od 1 godine
- Položite malo dete licem nadole u krilo kao bebu.
- Ako to nije moguće, podržite svoje dete u položaju nagnutom napred i zadajte mu 5 udaraca unazad.
- Ako udarci u leđa ne ublaže gušenje, a vaša beba ili dete su još uvek pri svesti, dajte potisak u grudi odojčadi mlađoj od 1 godine ili trbušne udarce deci starijoj od 1 godine. Ovo će stvoriti veštački kašalj, povećavajući pritisak u grudima i pomoći da se predmet pomeri.
Potisci u grudi za decu mlađu od 1 godine
- Položite bebu licem nagore duž butina.
- Pronađite prsnu kost i stavite 2 prsta u sredinu.
- Dajte 5 oštrih potiska (guranja) u grudima, sabijajući grudi za oko trećinu.
Abdominalni potiski za decu stariju od 1 godine
- Stanite ili kleknite iza svog deteta. Stavite ruke ispod ruku deteta i oko njegovog gornjeg stomaka.
- Stisnite pesnicu i stavite je između pupka i rebara.
- Uhvatite ovu ruku drugom rukom i oštro povucite ka unutra i nagore.
- Ponovite do 5 puta.
- Uverite se da ne pritiskate donji grudni koš, jer to može da ošteti.
- Ako predmet još uvek nije pomeren i vaše dete je još uvek pri svesti, nastavite niz udaraca u leđa i potiska u grudi ili stomak.
- Pozovite ili pošaljite pomoć, ako ste još sami.
- Ne ostavljajte dete.
- Nastavite da pokušavate ovaj ciklus dok pomoć ne stigne.
- Čak i ako je predmet izašao, potražite medicinsku pomoć. Deo predmeta je možda ostavljen, ili je vaše dete možda povređeno procedurom.
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)