Migrena je onesposobljavajući neurološki poremećaj i čest zdravstveni problem kod dece i adolescenata. U odraslom dobu, pojava migrene je daleko veća kod žena nego kod muškaraca. Pored toga, kod žena težina migrene može varirati u zavisnosti od određenih faza života, na primer, puberteta, trudnoće, ciklusa i menopauze.
Migrena je najčešći oblik primarne glavobolje i u detinjstvu. Njena učestalost raste sa godinama i varira uglavnom u odnosu na pubertet, koji se javlja između 8-14 godina kod devojčica i 9-15 godina kod dečaka.
Velika engleska studija na 1.083 dece (3–11 godina) sa glavoboljama pokazala je polne razlike od 3 do 5 godina, gde je učestalost glavobolje bila značajno veća kod muškaraca u poređenju sa ženama. Takođe Lipton je pokazao da dečaci mlađi od 12 godina imaju nešto veću pojavu migrene. Longitudinalna studija na skoro 3000 finske dece otkrila je prevalenciju migrene od 2,9% kod dečaka i 2,5% kod devojčica u dobi od 7 godina, odnosno od 6,4% i 14,8% u dobi od 14 godina. Velika engleska studija na 1.083 dece (3–11 godina) sa glavoboljama pokazala je polne razlike od 3 do 5 godina, gde je učestalost glavobolje bila značajno veća kod muškaraca u poređenju sa ženama
Nasuprot tome, kod adolescenata nakon puberteta, hipotalamus obnavlja svoje funkcije, kao što su oslobađanje hormona i regulacija autonomnih sistema, što zauzvrat može učiniti žene osetljivijim na migrenu. Migrena se obično poboljšava kod žena u postmenopauzi, verovatno zbog niskog nivoa estrogena i visokog nivoa folikulostimulirajućeg hormona (FSH). Ukratko, sve objavljene studije slažu se u sugerisanju da je pre puberteta incidencija i prevalencija migrene veća kod muškaraca nego kod žena. U pubertetskoj i, posebno, postpubertetskoj fazi, učestalost migrene postaje daleko veća kod žena nego kod muškaraca.
U pedijatrijskom dobu, migrena može imati značajan uticaj na kvalitet života deteta, utičući na obrazovanje, socijalizaciju i porodični život.
Glavna uočena polna razlika odnosi se na migrenu kod dece sa aurom, koja je češća kod ženskog nego kod muškog pola u pubertetskom i postpubertetskom dobu. Dok je migrena sa aurom značajno povezana sa ženskim polom, migrena bez aure je tipičnija za dečake.
Štaviše, dok se kod devojčica bol češće javljao na čelu, oko ušiju ili potiljku, kod dečaka bol je imao tendenciju da se nalazi u temenu glave. Što se tiče pratećih simptoma, dok su kod devojčica fotofobija, mučnina i vrtoglavica bili češći, kod dečaka su se češće javljale mučnina, povraćanje, konfuzija ili otežana koncentracija. Devojčice su imale veći stepen onesposobljenosti (izračunato preko PedMIDAS skora) i bile su primorane na veći broj izostanaka iz škole od dečaka. U pogledu jačine bola i učestalosti napada, nije pronađena razlika po polu.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO