Slučajno gutanje stvari i stranih predmeta može se desiti bilo kojoj osobi, ali bebe i mala deca imaju prirodnu radoznalost i sklonost da proveravaju i istražuju stavljajući stvari u usta. Rizik kod dece je mnogo veći nego kod odraslih.
Većina dece koja progutaju strane predmete su mlađa od 3 godine. Rizik deteta da proguta nešto potencijalno opasno je veći kada je sa slabim ili bez nadzora. Rizik se povećava i kada su im sledeće stvari na dohvat ruke:
- Sitno kamenje, šljunak, kamenje.
- Novčići, dugmad.
- Male baterije.
- Klikeri, kockice za igru, šah i drugi pijuni iz društvenih igara.
- Ekseri, šrafovi i igle.
- Mali magneti...
Nepisani Marfijev zakon kaže da sve što može da stane u detetova usta može na kraju i završiti tamo, ako ga niko pažljivo ne posmatra. Evo šta možete da učinite da pokušate da sprečite da stavlja u usta razne predmete:
- Nikada ne dajte detetu igračke ili predmete sa malim, pokretnim, odvojivim delovima.
- Držite sve male predmete van domašaja odojčadi i male dece.
- Uvek zaštitite dečiji prostor za igru tako što ćete sitne predmete koji su rizični za gutanje držati van njihovog domašaja.
- Nikad ne ostavljajte dete bez adzora. Ostanite na bezbednoj udaljenosti da biste mogli da posmatrate i intervenišete ako je potrebno.
- Nikada ne dozvolite da dete nadgleda drugo dete.
Šta ako je dete ipak progutalo nešto što nije smelo?
Ako je dete progutalo neki sitan predmet koji nije smeo može doći do blokiranja disajnih puteva. Pazite na znake gušenja, otežano disanje, kašalj ili piskanje.
Ako je to nešto što može da prođe kroz digestivan trakt i da se stolicom izbaci, imate sreće. Ali ako se zaglavi u jednjaku ili crevu, dete može da počne da povraća, balavi na usta, da se žali na bolove u grudima ili grlu, da odbija da jede, žali se na bolove u stomaku, javlja se groznica i slično.
U tim slučajevima treba posetiti lekara što hitnije, a pametno bi bilo odvesti dete kod doktora i kada znate da je dete progutalo nešto, a verujete da može da prođe kroz digestivni trakt.
(Yumama)