U kontekstu sezone virusnih infekcija, lekari specijalisti skreću pažnju na opasnost koju predstavlja infekcija respiratornim sincicijskim virusom (RSV) među prevremeno rođenom decom. Respiratorni sincicijalni virus (RSV) je uobičajen virus koji se lako može širiti sa osobe na osobu. Kod dece, RSV generalno izaziva blage do umerene simptome slične prehladi. Ali kod dece rođene prevremeno ili sa određenim plućnim ili srčanim problemima, može izazvati ozbiljne respiratorne infekcije koje zahtevaju hospitalizaciju. Zbog toga je savet stručnjaka da tokom hladnog perioda kada je verovatna epidemija RSV-a, deca sa visokim rizikom od teške RSV infekcije treba da imaju koristi od tretmana koji će ih zaštititi, kako prenosi Clicksanatate.

Respiratorni sincicijalni virus se lako prenosi kijanjem ili kašljanjem, direktnim kontaktom od osobe do osobe ili deljenjem posuda za piće, pribor za jelo, itd., kao i kontaktom sa površinom na kojoj se virus nalazi. Na primer, virus može da preživi 30 minuta ili više na neopranim rukama i do 6 sati na površini igračaka, tastatura ili kvaka na vratima.

U početku, simptomi RSV infekcije mogu biti slični onima kod prehlade i mogu uključivati: blagu temperaturu, curenje iz nosa, suv kašalj, bol u grlu, glavobolju. U teškim oblicima, infekcija se može proširiti na donji respiratorni trakt, izazivajući ozbiljne infekcije kao što su pneumonija ili bronhiolitis. U ovim slučajevima, simptomi mogu uključivati groznicu, otežano disanje, škripanje pri disanju, smanjen apetit, razdražljivost ili neobičan umor i plavkastu kožu.

„Pacijenti sa urođenim srčanim oboljenjima izloženi su infekciji respiratornog sincicijalnog virusa. U njihovom slučaju, specijalisti mogu da odlože hiruršku intervenciju! Imunitet je veoma ranjiv i kod dece do godinu dana i koja pate od drugih oboljenja, čak i ako nisu prevremeno rođena. Sva ova deca su indikovana za imunizaciju protiv RSV-a“, objašnjava prof . dr Katalin-Gabriel Corstoveanu, primarni lekar za neonatologiju, šef odeljenja intenzivne neonatalne nege, Dečje bolnice „Marija Sklodovska Kiri“, potpredsednik Rumunskog udruženja Neonatologije.

Respiratorni sincicijalni virus često inficira donje respiratorne puteve, a infekcije izazvane njime su glavni uzrok hospitalizacije dece mlađe od 1 godine. Posebno ranjiva kategorija su nedonoščad (ona rođena pre 35 nedelja gestacije ili manje) uzrasta od 6 meseci ili manje na početku sezone zaraze RSV-om.

„Deca se hitno moraju odvesti kod lekara kada primetimo simptome kao što je škripanje, ako mališan ima dispneju, počnu da dobijaju modrice oko usta ili ekstremiteta i podigne se temperatura. Trenutno postoje protokoli na osnovu kojih možemo da procenimo i identifikujemo decu čiji su životi ugroženi“, kaže prof. Dr Anca-Doina Plesca, primarni lekar u pedijatriji, pedijatrijskoj neurologiji, pedijatrijskoj pulmologiji, predsednik Rumunskog pedijatrijskog društva.

Saveti za prevenciju

Rizik vašeg deteta od zaraze respiratornim sincicijskim virusom može se smanjiti uz pomoć nekoliko jednostavnih metoda prevencije: često pranje ruku i upućivanje drugih da rade isto, izbegavanje gužvi i interakcija sa drugom malom decom, posebno sa onom koja imaju prehladu ili temperaturu, čuvanje igračaka, odeće i posteljina čiste.

„Ovaj virus je veliki neprijatelj za naše pacijente, veoma je zarazan i ne pruža trajni imunitet, što znači da dete može da se razboli 2-3 puta u istoj sezoni. Ponavljajuće infekcije takođe imaju dugoročne posledice i iz tog razloga na njih moramo obratiti posebnu pažnju. Ove infekcije mogu biti blage kod novorođenčadi i zdrave dece, ali mogu biti ozbiljne, zahtevajući hospitalizaciju, kiseonik ili čak prijem na intenzivnu negu kod određene ugrožene dece. Ove kategorije su prevremeno rođene bebe i one sa malom porođajnom težinom, kao i one sa kardiovaskularnim ili plućnim oboljenjima “, objašnjava dr Adrijana Dan, primarni lekar za neonatologiju, šef odeljenja za neonatologiju Univerzitetske kliničke bolnice u Bukureštu.

Epidemije RSV-a mogu se javiti u bilo koje doba godine. Obično se javljaju u hladnijim, zimskim mesecima i traju u proseku 5 - 6 meseci.

„28 odsto epizoda akutne infekcije donjih respiratornih puteva, odnosno onih koje zahvataju pluća, uzrokovano je respiratornim sincicijskim virusom. Većina novorođenčadi, oko 80%, je zaraženo ovim virusom, ali do 2 godine sva deca imaju epizodu ovog virusa. To je jedini najvažniji uzrok infekcije donjih disajnih puteva i etiologija za više od polovine slučajeva pneumonije.

To nije virus koji pogađa samo decu, već obuhvata ceo životni vek, što znači hospitalizaciju i mlađeg i starijeg uzrasta, što dovodi do oštećenja pluća i pogoršanja hroničnih patologija kod starijih“, kaže dr Sandra Adalgiza Alekseiu, lekar za obuku instruktora, predsednik Udruženja porodičnih lekara Bukurešt-Ilfov.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Kako spavaju deca u Austriji TikTok/ kaitlinklimmer