Povišena telesna temperatura je jedan od najčešćih simptoma sa kojima su deca suočena kada su bolesna. Roditelji treba da imaju na umu da temperatura beba varira u zavisnosti od toga kako je merite, ali treba i da znaju još jednu stvar – zašto se dešava da deci temperatura ne spada iako su popili sirup.

Profesor na Departmanu za pedijatriju na Univerzitetu "Sečenov", pedijatar, alergolog-imunolog dr Pavel Berezhanski, za sajt aif.ru objasnio je zašto se to dešava. Stvar je u tome, kaže, da roditelji pogledaju tabelu i daju deci dozu leka u skladu za uzrastom, kada bi zapravo bilo mnogo bolje da odrede dozu u skladu sa detetovom kilažom.

"Pogledamo doze na pakovanju, tu može biti različitih opcija: sirup 100 mg/5 ml, 120 mg/5 ml, supozitorije 50 mg, 60 mg, 100 mg, 150 mg, 250 mg, tablete 200 mg, 250 mg, 500 mg, 100 mg + 125 mg. U uputstvu za upotrebu su, da bi roditeljima bilo lakše, doze navedene uglavnom prema uzrastu deteta i prilično je nejasno kako odrediti dozu u skladu sa težinom. Većina ljudi pogleda tabelu u uputstvu, a samo uputstvo i ne pročita. Ovakav metod je dozvoljen, ali je često neefikasan. Zašto? Jednostavno je. Neka deca u uzrastu od tri godine imaju 13 kilograma, druga 17, a neka 20 kilograma. Zbog toga, doza varira i mnogo je efikasnije izračunati dozu leka u odnosu na kilažu deteta kako bi spala temperatura", rekao je doktor.

On je podsetio da se paracetamol daje u dozi 10-15mg/kg, a ibuprofen osam do 10mg/kg.

Zatim je potrebno malo matematike.

Dr Berezhanski je naveo primer deteta od tri godine koje ima 16 kilograma, pa pojasnio kako izračunati doze po kilogramima za sirup nurofen (sadrži ibuprofen) ili za supozitorije cefekon (sadrže paracetamol).

"Dostupan je, recimo, sirup nurofen 100 mg/5 ml (20 mg u 1 ml), cefekon supozitorije 100 mg. Preporučena doza za ovaj uzrast je pet mililitara tri puta dnevno ili jedna ili dve supozitorije dva do tri puta dnevno.

Dozu računamo prema težini, za Nurofen sirup 16x8=150 i 16x10=160 mg, odnosno množi se kilaža deteta – 16 kilograma, sa osam i sa deset, koliko je minimalna, odnosno maksimalna preporučena doza ibuprofena po kilogramu.

"Dakle, to je 7,5 do osam mililitara ibuprofena po dozi, što je u ovom slučaju više nego što je preporučeno prema uzrastu deteta, ali će imati bolji efekat", kaže doktor.

Ista je i računica za supozitorije.

16×10=160 i 16x15=240 mg, opet množeći broj kilograma deteta, u ovom slučaju 16, sa preporučenom dozom paracetamola po kilogramu, što je od 10 do 15mg/kg.

"To znači da u ovom slučaju ne treba očekivati da će jedna supozitorija dati rezultate. Potrebna su vam dve supozitorije od po 100 miligrama ili jedna od 250mg", pojasnio je doktor rezultate, dodajući da će tako efekat biti mnogo bolji.

ŠTA JE BOLJE – TABLETE, SUPOZITORIJE ILI SIRUP

Treba pročitati kontraindikacije i uputstvo za upotrebu, pa odlučiti u zavisnosti od situacije. Kod dece mlađe od godinu dana, noću, ukoliko su prisutni i povraćanje ili rizik od alergijske reakcije, najbolje je koristiti supozitorije. Kod starije dece ili ukoliko dete ima dijareju – sirup ili tablete.

Na kraju, doktor podseća da kada dajete deci antipiretike, obratite pažnju na to da unose više vode.

BONUS VIDEO:

PEDIJATAR OTKRIO LEK ZA ŠUGU: Ne kupajte se 5 dana, a onda namažite OVO! Parazit se širi na rođendanima: Proverite šaku deteta  Kurir televizija

(Yumama/N. Z.)