Neprijatan zadah
Mnoga deca ponekad imaju loš zadah. Najčešće se radi o neadekvatnoj higijeni usne duplje - možda zato što se detetu popušta kada mu se ne peru zubići, ili zato što četkica ne dopire do svih mesta gde se zaglavljuju ostaci hrane.
Najčešći razlozi za neprijatan zadah
1. Slaba higijena usta
Bakterije koje „normalno“ žive u ustima, dolaze u dodir sa ostacima hrane. Međutim, često se dešava da se oni zaglave između zuba ili u džepovima desni, ili se zadržavaju na jeziku, čak i na „zadnjem“ delu grla. Što se duže ostaci hrane zadrže u ustima, utoliko je zadah neprijatniji.
2. Karijes, kamenac i ranice u ustima
Ovo su česti uzročnici neprijatnog zadaha kod dece bilo kog uzrasta.
3. Strani predmet
Zrno graška, pasulja, čak i sitna igračka ili neki drugi predmet, koji mališan može da stavi u nozdrvu, takođe mogu da izazovu loš zadah. To se naročito dešava kod dece uzrasta od dve-tri godine. Istražujući svoje telo, ona ponekad stavljaju predmete tamo gde im nije mesto!
4. Sisanje prsta ili cucle
Ako dete često sisa palac ili cuclu, na njih se putem pljuvačke prenosi neprijatan miris, ali i bakterije. One se, zatim, nastanjuju u ustima, pa zadah postaje sve neprijatniji.
5. Zdravstveni problemi
Ponekad bolesti kao što su upala sinusa, angina ili, čak, sezonske alergije - mogu da izazovu problem sa zadahom. Takođe, neka deca sa gastrointestinalnim problemima (gorušica, kiselina u stomaku, loše varenje, vraćanje hrane - takozvani refluks, neprijatan osećaj u želucu nakon jela, i slično) imaju neprijatan miris u ustima.
6. Hrana i piće
Određene namirnice kao što su crni i beli luk, sir, sok od pomorandže i gazirana pića - stvaraju neprijatan miris u ustima. Povedite računa kada dete unosi neke od navedenih namirnica da mu što pre operete zubiće.
U većini slučajeva, rešenje je dobra higijena usta. Vrlo je važno da se zubi peru ujutru i pred spavanje, a izuzetno je poželjno da to bude i nakon svakog obroka. Pranje zubića treba da traje najmanje jedan minut, a obavezno je i da se detetu istrlja i jezik.
Afte
Afte su ranice u ustima koje nastaju na površini sluzokože, i izrazito su bolne. Javljaju se kod oko 20 odsto populacije, i to najčešće tokom detinjstva. Direktan, odnosno pravi uzrok za njihovu pojavu još uvek nije poznat, a samim tim ne postoji ni trajno rešenje za ovaj problem. Afte nisu zarazne, pa ne mogu da se prenesu sa osobe na osobu, ali je zato velika verovatnoća da će se kod dece, nakon što se jednom pojave, javljati još mnogo puta tokom odrastanja.
Kako izgledaju afte?
Afte mogu da budu sitnije i krupnije. Češće se javljaju male afte, a u istom trenutku može da ih bude i dve-tri. Za njih je karakteristično da su izrazito bolne, tako da mališanima otežavaju konzumiranje hrane. Naročito je neprijatno ako se unese kisela ili slana hrana, pa se u periodu dok su afte prisutne, savetuje potpuno izbegavanje takvih namirnica. Afte uglavnom traju 7 do 10 dana, ali je ohrabrujuće to što bol nije toliko intenzivan do njihovog potpunog nestajanja, već tokom vremena jenjava.
Koji je uzrok i kako se leče?
Smatra se da afte nastaju kao posledica emotivnog stresa, iscrpljenosti (kod dece se to pre svega odnosi na nedovoljno sna), kao i nedostatka vitamina B12. Takođe, neki stručnjaci tvrde da je uzrok njihovog pojavljivanja alergija na određene namirnice, ili na neki sastojak paste za zube. Uzročnik može da bude i mehanička povreda izazvana četkicom za zube. Pravi lek za potpuno nestajanje afti - dugoročno posmatrano, ne postoji, ali u apotekama ima preparata koji mogu da ublaže bol. To su uglavnom tabletice koje se sisaju, a zgodno je i ispiranje usta nekim od sredstava koje je za to namenjeno, ili čajem od kamilice. Takođe, pomoći će i unos vitamina B kompleksa, vitamina C i cinka.
Mogu li se sprečiti?
Pre svega je važno da se zubi pažljivo peru, kao i da se vodi računa da prilikom pranja ne dođe do fizičke povrede usne duplje. Hrana koja je tvrda (kao što su grisine, čips, tvrde bombone...) takođe može da izazove povredu tkiva u ustima, pa je zbog toga treba izbegavati. Ipak, najvažnije je da se izbegava stres, koji dovodi do pada imuniteta, što prouzrokuje afte.
Promene na jeziku
Beli sloj koji prekriva površinu jezika, kod dece može da bude izazvan zdravstvenim stanjem. Često se roditelji pitaju da li je detetov jezik beo zbog određene vrste hrane ili se radi o simptomu neke bolesti. To jednostavno možete da proverite tako što ćete jezik da prebrišete sterilnom gazom. Ako se beli sloj skine - znači da je uzrokovan hranom, a ako je jezik još uvek beo, uglavnom je u pitanju zdravstveni razlog.
Gljivična infekcija
Kao i na drugim mestima na telu, i u ustima može da se pojavi infekcija kvascem. Beli sloj se javlja na površini jezika, ali i na unutrašnjoj strani usana, obraza, kao i na desnima. Najčešće se javlja kod beba do godinu dana, kao reakcija na nezreo imuni sistem, ali može da se pojavi i kod starije dece. Ova infekcija je zarazna, pa treba voditi računa da deca ne piju iz iste čaše i ne koriste isti pribor za ručavanje. Da bi se gljivica sanirala, neophodno je da se u dogovoru sa pedijatrom uzimaju određena terapija.
Geografski jezik
Neka deca na jeziku imaju beličaste ili ružičasto-bele „fleke“ (lezije), koje su stalno prisutne i nemoguće ih je ukloniti. Na površini jezika se javlja belina ili crvenilo nalik na kružiće, što podseća na ostrvca. Često se dešava da se ove beline šire, pa se kasnije i spajaju. Javljaju se i vijugave linije koje podsećaju na geografsku kartu, po čemu je ova pojava i dobila naziv. Interesantno je da poreklo ovog oboljenja nije poznato, a ne postoji ni način da se ono tretira. Iako geografski jezik izgleda neprirodno, on ne izaziva zdravstvene probleme, i praktično je bezopasan. Najčešće se javlja kod dece, i to ženske.
Tekst: Manja Perić Mitić
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna