Korejski naučnici sproveli su istraživanje, u kojem je učestvovalo sedamnaestoro dece uzrasta, u proseku, dvanaest godina, čiji je cilj bio da se utvrdi koliko su za najmlađe naporne jednostavne baštovanske aktivnosti.


Učesnici eksperimenata nosili su telemetrijske kalorimetre i monitore srčane frekvencije prilikom obavljanja radnji koje tipično podrazumeva posao baštovana – zalivanja, kopanja, setve, žetve i grabuljanja. Za obavljanje svakog od zadataka deci je dato po pet minuta vremena, a prilikom svakog od odlazaka u baštu izvršavali su po pet zadataka.


Naučnici iz Južne Koreje, koji su rezultate ovog istraživanja objavili u magazinu "HortTechnology", izveli su zaključak da je baštovanstvo fizička aktivnost koja se može smatrati umerenom do vežbom visokog intenziteta. Radnje poput plevljenja, sejanja semena, žetve, setve i sl. smatraju se umerenim aktivnostima, dok su grabuljanje i kopanje nešto zahtevnije radnje.


Takođe, utvrđeno je da baštovanstvo može biti korisno i za zdravlje odraslih. Studiji korejskih istraživača pridružuju se i nalazi američkih stručnjaka s Univerziteta u Juti, koji su otkrili da su ljudi koji se bave baštovanstvom retko gojazni.