Koji su najčešći uzroci bola u grudima kod dece?

Postoje dve grupe uzroka ovog neprijatnog bola, a zajednička karakteristika im je da su potpuno bezopasni, iako su stvarni! Javljaju se kod dece koja izgledaju sasvim dobro i nemaju druge tegobe - nemaju povišenu temperaturu, pre i posle bolne epizode su odlično raspoložena, a bolovi se veoma retko dešavaju tokom aktivnosti deteta.

1. Blaga i prolazna "upala mišića" koji se pripajaju za grudni koš deteta je u prvoj grupi uzroka bola u grudima. Naime, radi se o veoma "zaposlenim" mišićima - koji učestvuju u disanju, ali i uobičajenim fizičkim aktivnostima dece. Zato su podložni "zamoru", neretko se zatežu i proizvode bol. Obično je bol oštar, nekad se širi u leđa ili ka ruci. Dok bol traje - dete je uznemireno, uplašeno... mada se umiri posle izvesnog vremena. Karakteristično je da se dete, čim bol prođe, vraća uobičajenim aktivnostima, kao da se ništa nije desilo. U ovu grupu bolova spadaju i "bolovi rasta" koji su, takođe, potpuno bezazleni.

2. Druga velika grupa "proboda" u grudima kod dece se dešava na "nervnoj bazi". Naime, primećeno je da takozvana emotivna deca češće doživljavaju bolove u grudima.

Za razliku od organskih bolesti, ovi simptomi nikada nisu praćeni drugim znacima oboljenja.

Šta znači ako se bol i nelagodnost u grudima javljaju posle obroka?

Jedan manji broj starije dece može da ima "podignut želudac" (hijatus herniju) - koji pritiska srce, pa zbog toga mogu da se jave određene nelagodnosti. Takva deca obično osećaju i da im srce "preskače" kada se dobro najedu, pogotovo ako odmah legnu posle obroka. U tim situacijama se retko javlja klasično "probadanje", ali nije redak osećaj "paljenja" u sredini grudi (iza grudne kosti), koje može da bude praćeno podrigivanjem. Tada se radi o gorušici, koja je rezultat prelivanja želudačne kiseline u jednjak, što se često dešava kod dece sa hijatus hernijom. Međutim, kada se jave takve tegobe, one brzo dovedu dete do pedijatra-gastroenterologa, koji lako postavlja dijagnozu i predlaže odgovarajuću terapiju.

Kada se zaista treba što pre javiti pedijatru (srećom, to je veoma retko!)?

Ima situacija kada roditelji zaista treba što hitnije da odvedu dete kod pedijatra - i to najbolje u neku od specijalizovanih dečjih bolnica.

-Dete ima visoku temperaturu, nemoćno je, jedva stoji ili se veoma teško kreće, a bol je lokalizovan na sredini grudnog koša, neposredno iza grudne kosti. Tada deca zaista loše izgledaju i moguće je da se radi o zapaljenju srčane maramice, što se stručno naziva perikarditis (mada ima i drugih zapaljenja, koja nisu vezana za srce, a praćena su jakim bolovima). Ovo stanje se zaista veoma retko dešava, ali traži neodložnu dijagnostiku i terapiju.

-Svaki bol u grudima koji je praćen vrtoglavicom, nesvesticom, ili potpunim gubitkom svesti - treba što pre ispitati.

-Bolovi u grudima koji se javljaju posle traume (pada, udarca, saobraćajne nesreće...) su jak razlog za hitnu lekarsku intervenciju - jer može da se radi o prelomu rebara, sa potencijalno veoma ozbiljnim komplikacijama.

-Kada se bol u grudima javlja kod dece koja veoma teško i "čujno" dišu ili im pluća "sviraju", i koja izgledaju kao da se bore za vazduh. Tada se obično radi o težoj formi opstrukcije disajnih puteva (astma, na primer). Moramo reći da je bol redak simptom ove grupe bolesti, ali su one same po sebi dramatične, tako da dete brzo stiže do lekara.

-Ako se bol u grudima (iza grudne kosti) javi tokom jakog fizičkog napora. To su zaista veoma retke situacije, ali traže brzu dijagnostičku obradu.

Bol u grudima i srce

Srce je ubedljivo najređi razlog bola u grudima kod dece!

Dečje srce ne boli, iako se roditelji "kidaju" na pomisao da sa mališanovim srcem nešto nije u redu. Zbog čega najveći broj roditelja opisane bolove dovodi u vezu sa srcem? Zbog toga što se u levoj polovini grudi nalazi veći deo srčanog mišića. Ipak, u pedijatriji postoji pravilo: kada se dete žali na bolove sa leve strane grudnog koša - to sigurno nije zbog bolesti srca!

Ass. dr Goran Vukomanović, pedijatar