Krajnici (lat. tonzile) su limfni čvorovi koji učestvuju u odbrambenom mehanizmu organizma - kao filter koji zadržava bakterije i druge mikroorganizme, čime sprečava nastajanje infekcija.

Krajnici deci često prave probleme, a na najčešća pitanja odgovara prof. dr Ranko Dergenc.

Krajnici i ishrana

P: Zašto deca koja imaju krajnike ne smeju da jedu sladoled i piju hladnu vodu?

O: Običaj da se piju rashlađeni napici ili konzumira sladoled u velikim količinama nije bez uticaja na zdravlje, bez obzira da li deca (ili odrasli) imaju krajnike, ili ne. Rashlađivanje tkiva koje nastupa pri konzumiranju hladnog pića ili hrane dovodi do poremećaja lokalnog imuniteta, u ovom slučaju tonzila ili ždrela, pa sluzokoža postaje osetljivija na mikroorganizme koji se uobičajeno na njoj nalaze. To može da dovede do njihovog razmnožavanja i sledstveno tome kliničkog ispoljavanja bolesti. Razume se da su rashlađena pića i sladoled, naročito u letnjem periodu, prijatni i neškodljivi, ako se konzumiraju u razumnim količinama.

Rutinska operacija

P: Da li je operacija trećeg krajnika kako svi kažu, samo "rutinska" stvar, i kako se treći krajnik odstranjuje?

O: Rutinska operacija je ona koja se u određenoj zdravstvenoj ustanovi izvodi redovno i svakodnevno. Iz tog ugla, operacija trećeg krajnika je u nekim ORL klinikama i odeljenjima u Srbiji rutinska stvar. To nikako ne znači da rutinsku operaciju, u ovom slučaju uklanjanje trećeg krajnika, ne prate komplikacije koje su na sreću veoma retke, ali potencijalno prisutne. Svaka intervencija na živom organizmu, pa čak i davanje injekcije potencijalno nosi rizik, mada izuzetno retko. Ako je jedna hirurška intervencija rutinska, to ne znači automatski da ne može biti praćena komplikacijama.

Operacija trećeg krajnika se vrši u opštoj endotrahealnoj anesteziji - kroz usta, posebno konstruisanim instrumentom za takvu vrstu intervencije.

"Povratak" trećeg krajnika

P: Koji su simptomi zbog kojih treba operisati treći krajnik? Koji je optimalan uzrast deteta kada to treba uraditi? Da li treći krajnik može da se "vrati"?

O: Adenoidna vegetacija ("treći krajnik") je limfno tkivo koje se nalazi u gornjem spratu ždrela, znači iza nosne šupljine, i to isključivo kod dece.

Naime, u pubertetu se to tkivo smanjuje i polako nestaje, tako da treći krajnik kod odraslih ne postoji. Inače, njegov razvoj i rast počinju u prvim mesecima života, a najveću veličinu dostiže oko druge i treće godine, pa su tada tegobe najizraženije.

Zdravstveni problemi koje prekomerno uvećanje trećeg krajnika izaziva nisu imunološke prirode, već mehaničke - otežano ili čak potpuno onemogućeno disanje na nos, što uzrokuje mnoge manje ili više nepovoljne posledice po razvoj deteta (oštećenje sluha, poremećaj u razvoju vilice i zuba, loš san, pospanost i dekoncentracija u toku dana, stalno otvorena usta). Vrsta i intenzitet tegoba zavise od veličine trećeg krajnika, tj. od stepena zapušenosti disajnog puta.

Optimalan uzrast deteta za operaciju je onaj kada su tegobe izražene. Ukoliko nakon operacije dođe do ponovne, značajnije hipertrofije limfnog tkiva, tada dolazi i do recidiva tegoba. Ali, to se retko dešava.

Krvarenje i operacija

P: Moje dete je operisalo treći krajnik pre dve godine, ali od tada ima česta krvarenja iz nosa (4-5 puta nedeljno). Da li to ima veze sa navedenom operacijom i šta da preduzmemo?

O: Kod dece su krvarenja iz nosa relativno česta. Međutim, to nije u vezi sa prethodnom operacijom trećeg krajnika, pošto se on ne nalazi u šupljini nosa. S obzirom da na nos podjednako krvare i deca koja nisu prethodno operisana, potrebno je da dete odvedete na pregled kod ORL specijaliste.

Prof. Dr Ranko Dergenc