Pred svaki kontrolni dete se oduzme od straha: Od treme ne može da pokaže koliko zna, evo kako da to prevaziđe

Često dete je pod velikim stresom zbog kontrolnog, testa u školi, to može jako da ga uznemiri, spreči da zaista pokaže koliko zna. Mnoga deca se tako osećaju. Uglavnom se dešava jer je mališanu stalo da uradi dobro i plaši se loše ocene.

Shutterstock

Ono što treba predočiti detetu koje ima veliku tremu pred kontrolni je da kada ste pod stresom, telo proizvodi hormone  koji će pomoći da se pripremite. Oni fokusiraju pažnju i daju dodatnu energiju. Ponekad mogu da se osete u telu. To su oni čuveni „leptirići“ u stomaku. Možda će se uz to osećati napeto, drhtavo ili oznojeno. Srce bi moglo brže da kuca. Ova osećanja su normalna i nestaće sama od sebe kada se opuste.

Dete ne mora da dozvoli da ga stres uznemiri. Umesto toga, o tome može da razmišlja kao o izazovu da se „spremi, pripremi“ da uradi najbolje što može.

Dobro je znati reći im da je:

  • U redu biti pod stresom zbog testa. Stres je način na koji mozak upozorava i pomaže da se fokusirate.
  • Svaki put kada urade test, to je šansa da nauče i steknu samopouzdanje.

Koji su najbolji načini da se izbore sa tremom?

U danima pre testa

Neka dete stres podstakne da uči. Umesto da pokušava da ne oseća tremu, neka je bude svesno, a zatim neka je upotrebi. To može da bude i opomena da mora nešto da završi, a da je posle slobodno.

Učenje je najbolji način da se oseća manje stresa zbog testova. Što više uče, više i pamte. Tako stiču samopouzdanje. Osećaće se sve sigurnije zbog svega što je naučeno.

Neka koriste različite veštine učenja. Gradivo mora da se detaljno iščita. Neka zapišu najvažnije, ponove i zapamte. Možete napraviti kviz ili test za vežbu. Možete napraviti kartice s beleškama i preslišavati se sa njima.

Na dan kontrolnog

Znajte da je normalno da je dete preplašeno. Možete mu pomoći sa ovim savetima:

  • Diši da bi smirio svoje telo. Ako želiš da malo smanjiš tenziju, samo nekoliko puta mirno, sporo udahni. Možeš da udahneš dok brojiš do četiri. Izdahni dok brojiš do pet ili šest.
  • Protrljaj ruke kao da ih zagrevaš i pusti ih da se opuste.
  • Samo počni da radiš zadatke. Stres će nestati sam od sebe.
  • Skoncentriši se na sve što znaš, jasno ti je, učio si.
  • Svaka ocena može da se popravi, kontrolni nije kraj sveta.

Nakon testa

Pre nego što krenete da hvalite ili grdite dete zbog ocene imajte na umu da iz njega svakako je nešto naučilo. Najvažnije je da uradi sledeće:

  • Potraži šta si dobro uradio. Kada dobiješ test nazad, normalno je da brzo tražiš šta si pogrešio. Ali obavezno primeti i delove koji su dobri. Budi ponosan na svoj uspeh.
  • Prihvati greške i uči iz njih. U redu je osećati se razočaranim zbog stvari koje si pogrešio. Ali ne budi prestrog prema sebi. I ne odustaj. Umesto toga, dozvoli da ti greške pomognu u učenju. Test ti pomaže da otkriješ šta već znaš i gde treba da se potrudiš više.
  • Ne mora da bude savršeno. Ne vrši pritisak na sebe da dobiješ uvek peticu. Previše pritiska otežava učenje. Umesto toga, pokušaj da uradiš najbolje što možeš.
  • Svaki put kada učiš i vežbaš, postaješ sve bolji i bolji. Ovo važi za školu i za sve što želiš!
  • Ako ti je potrebna dodatna pomoć sa bilo kojim problemom — razgovaraj o tome sa mnom, nastavnikom ili školskim psihologom.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Deca upijaju navike roditelja, a pre svega one loše - Da li je efektinija kazna ili nagrada? Obratite pažnju na negativne promene kod dece i zatražite pomoć!  Kurir televizija