Kako da razvijate pamćenje? Deca najbolje uče kroz igru i dok se družite

Pamćenje je važna kognitivna sposobnost koja utiče na različite aspekte detetovog učenja. Utiče na govor i pismenost, sposobnost razmišljanja, planiranja i praćenja uputstava.

Shutterstock

Zašto dete ima loše pamćenje? Uzrok lošeg pamćenja kod dece može biti umor, prekomerni stres, nedostatak rutine, loša ishrana, patologije i fizičke povrede, preterani stres, preopterećenost i loš san. Prema rečima dr Tanujeni Patman i njene koleginice Patrisije J. Bauer, sećanja iz detinjstva čine osnovu detetovog osećaja sebe, usmeravaju njegove misli i odluke, utiču na emocionalne reakcije i omogućavaju učenje.

Iz bilo kog razloga navedenog, dete postaje nepažljivo, rasejano i razdražljivo, a njegovo pamćenje i sposobnosti se pogoršavaju. Problem može biti i u tome što se od deteta traži ne da razume, već da mehanički pamti gradivo ili šta mu se kaže. Ovakav pristup učenju ne pobuđuje interesovanje kod deteta i nije zasnovano na mentalnoj aktivnosti.

Šta pomaže u razvoju pamćenja?

Istraživač Kiran P. Maskei tvrdi da efikasnost funkcionisanja pamćenja direktno zavisi od kvaliteta dečjeg sna, tokom kojeg se pamćenje dece stabilizuje i poboljšava. Sa nedostatkom sna, funkcija mozga se pogoršava, a uz to i pamćenje. Da biste razvili ovu kognitivnu funkciju, obezbedite svom detetu puno zdravog sna.

Prema doktoru filozofije Sanji Pelini, promišljena dnevna rutina može pomoći u razvoju pamćenja kod dece. Držeći se rutine, dete se oseća bezbedno. Smanjenje nivoa stresa smanjuje probleme sa nepažnjom i pomaže u jačanju pamćenja.

Saveti za razvoj pamćenja kod dece

Možete pomoći svom detetu da razvije pamćenje prateći ove preporuke:

Promenite ruku

Savetuje se da probate da dete koristi svoju nedominantnu ruku u svakodnevnom životu. Može je koristiti za pranje zuba ili, na primer, držanje kašike. Promena ruke će biti odlična vežba za mozak.

Čitanje naglas

Ponudite da naglas pročitate materijal koji treba da dete nauči. Važno je da čitanje bude izražajno i emotivno. Kroz emocije će lakše zapamtiti ono što je čulo.

Naučite da zapisujete važne stvari i zadatke

To mogu biti vannastavni zadaci, domaći ili kućni poslovi, na primer. Pripremite poseban dnevnik za unose i ohrabrite svoje dete da ga vodi.

Smanjite broj obaveza

Ako vaše dete stalno zaboravlja da završi zadatak ili ga uradi na pola, možda ima problema sa obradom informacija. Najlakši način da zaobiđete ovaj problem je da svom detetu date jedno uputstvo i zamolite ga da se vrati kada zadatak bude završen.

Objasnite drugačije

Navedite informacije u drugačijem obliku. Neka deca bolje pamte informacije predstavljene vizuelno, druga ih bolje percipiraju glasovno. Ako vaše dete stalno nešto zaboravlja, pokušajte da koristite nekoliko metoda prenošenja informacija. Zamolite dete da ponovi zadatak ili svojim rečima prepriča šta je razumelo.

Zdrava ishrana

Adekvatna ishrana obezbeđuje telu sve supstance neophodne za život. Uravnotežena ishrana koja sadrži jaja, voće, masnu ribu, hleb od celog zrna i drugu zdravu hranu pomoći će da se poboljša funkcija mozga, pamćenje i pažnja. Prema rečima Elka V. van Dongena i njegovih kolega, sport i redovna fizička aktivnost pozitivno utiču na stanje dečjeg pamćenja.

Vežbe za razvoj pamćenja kod dece

Mnogi roditelji loš uspeh u školi pripisuju slabom pamćenju. Na sreću, ova veština se može poboljšati kroz trening i vežbu. Za razvoj pamćenja deteta, korisno je da uči nove reči, čita knjige i koristi igre rečima.

Učenje novih reči

Naučite novu reč svaki dan sa svojim detetom i proširite rečnik. To može biti reč koja se pročita u knjizi ili se čuje dok šetate. Pronađite zajedno njegovo značenje. Za bolje pamćenje napišite novu reč na papir i okačite je na vidljivo mesto.

Igre rečima

Imenujte bilo koji grad i zamolite dete da zapamti grad čije ime počinje poslednjim slovom prethodnog navedenog. 

Rešavajte ukrštene reči i anagrame

Zamolite dete da smisli 10–100 reči u minutu za određeno slovo abecede. Čitanje knjige.

Recite im da je čitanje knjiga moderno i korisno

Dokažite to svojim primerom. Čitajte svakodnevno, pričajte zanimljive priče iz knjiga. Napravite izbor korisnih dela i ponudite da naizmenično čitate ove knjige naglas. Čitajte svakodnevno, pričajte zanimljive priče iz knjiga.

BONUS VIDEO 

This browser does not support the video element.

"Škole su prepune negativne energije, neka deca su kao tempirane bombe" Psihološkinja otkrila uzrok novog incidenta u našoj prosveti  Kurir televizija