Roditelji pogoršavaju dečje tantrume: Žele da ih zaustave, ali ovaj potez je skroz pogrešan

Dečja radna terapeutkinja otkriva u čemu greše roditelji kada dete ima tantrume i šta da urade umesto toga.

Shutterstock

Tantrumima se nazivaju dečje epizode plakanja, vrištanja, udaranja, napada besa, koji se najčešće javljaju kod dece stare između jedne i tri godine. Neki mališani ih imaju češće, neki ređe, ali su normalan deo dečjeg razvoja.

Ipak, to što su normalan deo razvoja roditeljima ne olakašava mnogo kada, recimo, dete počne da urla i baca se po podu prodavnice. Naravno da mame i tate žele da zaustave takvo ponašanje, ali sudeći prema rečima dečjeg radnog terapeuta Eme Habard, jedna fraza koju roditelji izgovaraju želeći da umire dete u tim situacijama, zapravo sve pogoršava.

Iako brojni influenseri, pa čak i stručnjaci za roditeljstvo savetuju da u trenucima tantruma date detetu do znanja da razumete i prihvatate njegove emocije, poput: "Vidim da si sada uznemiren/a", to možda i nije baš najbolje rešenje.

"Ubeđuju vas da kada izgovarate ovo vaše dete oseća da ga čujete i vidite i da će ga to smirite, ali iznenađenje – tantrum ne prestaje. Onda ne znate šta ćete, pa ponavljate ’Vidim da si uznemiren/a’ poput neke magične mantre", ispričala je Ema u videu objavljenom na svom Jutjub kanalu.

Ona ističe da je važno da prihvatite osećanja svog mališana, ali ne treba da ponavljate ove fraze.

"Kada je vaše dete usred tantruma, njegov deo mozga odgovoran za razmišljanje je isključen. To je kao da neko pokušava da razgovara sa vama usred neke gomile u gužvi. Teško je da se fokusirate i shvatite šta vam govori", objašnjava Ema, pa otkriva šta treba da uradite.

Umesto da ponavljate rečenicu i tešite dete, recite je samo jednom i ostanite sa detetom dok ono obrađuje svoje emocije. Takođe, možete da mu ponudite zagrljaj ili da sedite tiho pored njega dok se ne smiri.

"Tišina i vaše utešno prisustvo su veoma efikasan oblik podrške", kaže Habardova.

Takođe, imajte na umu da kada dete ima tantrum, ono ponekad može da počne da vas udara, da se baca i slično, a dečja radna terapeutkinja kaže da je tada možda najbolje da se držite na distanci.

"Sve dok je dete bezbedno, u redu je da ostanete malo udaljeni i da mu date do znanja da ste tu za njega".

Ne treba da mu kažete "prestani da plačeš" i da ga zatim ostavite samo jer mu time šaljete pogrešnu poruku, ističe ona.

"To može da izgleda kao da mu kažete da vas nerviraju njegova osećanja, da nisu OK ili da ne želite da budete uz njega kada je uznemireno", zaključuje.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Mamin trik za tantrume  TikTok/jusssliv