KAKO SAM SLOMILA DUH SVOJE DEVOJČICE: Ispovest majke veoma povučenog deteta

Neka deca su veoma stidljiva, do te mere da teško funkcionišu u većim grupama, vrtiću, školi, pred nepoznatim osobama. Ova vrsta društvene neprilagođenosti košta ih mnogo, zabrinjava roditelje i sprečava da se dete normalno socijalizuje,

Kako socijalizovati jako povučeno dete
Shutterstock

Jedna mama je podelila svoje iskustvo sa veoma uzdržanom i introvertnom ćerkom od malena, koja je danas uspešna, otvorena i srećna, za Parents portal.

“Moja devojčica je bila stidljivo, povučeno dete od ranog detinjstva. Upoznavanje nove dece u vrtiću, recitovanje pesme na tabli, u školi – bilo je to mučenje, koje ju je dovodilo do gubitka svesti. Danas je uspešna u sportu, veruje u pobedu i zna kako da se nosi sa neuspehom. Ovo je put koji smo zajedno prošli.”

„Neka sedi po strani i ne meša se“

“Prvi problemi počeli su u vrtiću - Kira je stopostotno melanholična. Sve zadatke je obavljala polako, često je bila tužna, tiho je gutala suze i govorila jedva čujno. Nastavnici su je po navici prekorili jer nije mogla da prati sve ostale. Grdili su je što govori tiho, a ona je od straha govorila još tiše. Grdili su je što se sporo oblači za šetnju – bila je nervozna i još više oklevala. I, naravno, nisu joj dozvolili da nastupa na priredbi - mrmlja i trese se. Neka sedi po strani i ne meša se.

Iskreno, i mene, kao veoma energičnu osobu, često je nervirala sporost moje ćerke. Pogotovo kada smo ujutru zbog ovoga rizikovali da propustimo pravi autobus i da kasnimo u školu i na posao. Došlo je do toga da sam je naterala da isplanira svaki minut svog života – zapiše u svesku i prati raspored koristeći budilnik. I ne daj Bože da sanjariš ili da se zaboraviš na jedan minut! Slomila sam svoju ćerku, a da to nisam znala. I bila sam sigurna da je kalim sa vojničkim režimom i pomažem joj da živi u istom ritmu sa društvom. Teško mi je da se setim svega ovoga - kategorično sam se nekorektno ponašala prema detetu. Nisam prihvatala njen temperament i nisam joj pomogala da se prilagodi, već sam je samo prisiljavala da se prilagodi, ignorišući njenu individualnost. Svoje greške sam uspela da shvatim tek nakon razgovora sa psihologom. Ali naš dug put do pobede nad strahovima počeo je ranije - već tada sam intuitivno shvatila da delujem u pravom smeru.

Strah od neuspeha mi je čvrsto ušao u glavu“

Sa 8 godina, Kira je imala opštu histeriju sa divljim plačem do tačke mucanja. Vrištala je da je najgora. To se dogodilo nakon moje ponude da je prijavim za ples - mislila sam da će joj možda pomoći da se opusti i postane samopouzdanija. Uprkos činjenici da je to bila samo molba i predlog, Kira se uspaničila kao da će sutra morati da izađe na scenu, gde je „mogla samo da zezne“.

Zagrlila sam je, uveravala i rekala joj da svaka osoba ima talenat, da ne mora svako da bude uspešan ni u jednoj aktivnosti i da može da izabere aktivnost koju voli. Neka to bude, na primer, crtanje - uostalom, ovde nema potrebe da se takmičite, strah od neuspeha je eliminisan. Ali i ovde je bila sigurna da će sve biti loše: ispostavilo se da je profesorka likovnog dala ocenu za crtež jer njen bio „neka vrsta mrlja“. Kiru je ovo traumatizovalo, jer smo kod kuće uvek hvalili njenu umetnost, a ona je sa zadovoljstvom i inspiracijom crtala...

Bila sam besna. Dete u prvom razredu, prema učitelju, očigledno je moralo da kopira Pikasove pokretom četke. Pisala sam učiteljici, pitala koju umetničku galeriju bi mogla da posetim da bih se divila njenim remek-delima i zamolila je da razmisli pre nego što da neadekvatne ocene o kreativnosti. Nakon toga, počela sam da vodim svoju ćerku na razne majstorske kurseve kao što je crtanje. Ispalo je sjajno, ove slike i dalje ukrašavaju našu kuću. Učiteljica je, inače, nastavila da tvrdoglavo daje ćerki loše ocene. Ali nas više nije bilo briga.

Koliko god se trudio da ubedim ćerku, o nekim drugim klubovima i sekcijama i dalje nije bilo ni reči da rpihvati. Strah od neuspeha bio je čvrsto ukorenjen u Kirinoj glavi. Prihvatila sam to, ali sam se duboko u sebi nadala da će jednog dana izabrati nešto za sebe. Zbog toga sam se jednostavno obradovala kada je Kira, u petom razredu, objavila da želi da se bavi kajakom - došao im je trener na čas i pozvao ih na probni trening. Ćerka je bila inspirisana dok je sedela u čamcu i koristila vesla.

Spremna sam da pevam ode ovom treneru. Pravi učitelj koji pronalazi pristup svakome! Nije sve stavljala pod isti kalup, dajući svima priliku da zablistaju. Rekla mi je: svako se individualno razvija, imala sam one koji su krenuli jako, a odustali posle godinu dana, i one koji nisu uspeli, ali su postali majstori sporta i šampioni. Zahvaljujući njoj, Kira je u suštini ostala u sportu – da je dobila još jednog trenera (barem jednog od onih koji rade u paralelnim grupama), moja ćerka definitivno ne bi mogla da izdrži: stalno vikanje, prozivke, zadirkivanjeje „da je slaba“... I ona je sa zadovoljstvom išla ovamo, nisam morala ni da forsiram ni da podsećam – sve je bilo iz ljubavi.”

"Idi, uspećeš!"

“Kriza je nastupila uoči prvog takmičenja. Ćerka je iznenada objavila da više ne želi da vesla i da bi radije išla u umetničku školu. Pitala sam da li je to u vezi sa predstojećim takmičenjima. Kira je poricala, ali sam razumela da strah govori u njoj. Potpuno razumljivo i prirodno - upravo u to sam je ubedila. Rekla sam da je normalno da se brine pred takmičenje, ali od tog savladavanja počinje njen put do pobede. Shvatila sam da ako se pokvari u ovoj fazi, onda će, bez obzira na to šta je preuzela, odustati pri prvoj poteškoći. Stoga sam objavila: mora se učestvovati. Posle mi je, bez obzira na rezultate, dozvolila da odustane ako hoće.

Došao je dan X . Kira je bila bledozelena i vrtelo joj se u glavi. Ništa manje nisam bila zabrinuta, htela sam da se kajem, ali sam se pravila da je sve u redu. Otpratila sam je do starta, a ona se u tom trenutku toliko prilepila za splav da su joj prsti jednostavno poplaveli. Moja ćerka je imala napad panike i nije mogla da diše. Pogledala je pored mene i ponovila: "Ne mogu, ne mogu." Zamalo sam i sama zaplakala, ali sam rekla: „Idi, uspećeš. Razmislite kako ćete završiti i idemo u bioskop. Koji film želiš da gledaš? Čula sam je kako glasno plače dok je hodala do početka. A ona je obrisala suze i pomislila: možda sam je džabe naterala? Možda ovo zaista nije njen sport? Kira je bila poslednja sa velikom razlikom. Ali nas je trener pohvalio – prešli ste distancu bez pada u vodu. Ti si sjajna! I treptala je vlažnim očima i nije verovala da je sve gotovo. Bio sam preponosna. Dan kasnije, obuka je nastavljena, ali je nisam podsetila, odlučila sam da je pustim da sama odluči. Kira je u pravom trenutku stala na prag sa sportskom torbom. Pitala sam – ostaješ li u veslanju? Ćerka mi je odgovorila da mi je zahvalna što nisam dala da napustim sekciju, jer sada oseća svoju snagu i zna svoje greške. Ovo je bio jedan od trenutaka koji ću pamtiti do kraja života! Uostalom, tu je počelo njeno samopouzdanje.

"Sada sam beskrajno ponosna na njenu upornost."

“Da biste razumeli stepen istrajnosti, Kira je zamolila trenera da joj dozvoli da ide na trening i sa drugom grupom, a celo leto je trenirala dva puta dnevno, 7 dana u nedelji. Poslednje takmičenje održano je pre nedelju dana: moja ćerka je ušla u finale regionalnog prvenstva sa devojčicama koje su od nje starije od godinu i po do dve godine. I bila sam nezadovoljna rezultatom! U oktobru, na kraju sezone, želi da osvoji zlatnu medalju i sigurna sam da će je dobiti.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Trik kako da vam beba spava noću  TikTok/tomimariecook