EVO KAKO DA POMOGNETE DETETU KOJE JE ANKSIOZNO: Stručnjak za razvoj dece sve objasnila, ključ je u PAUZI!

Stručnjak za razvoj dece savetuje roditeljima kako da pomognu anksioznom detetu!

Instagram/Screenshot/dr.siggie

Specijalista za razvoj dece dr Sigi Koen primećuje da je, prema njenom mišljenju, anksioznost kod dece sve češća. Ona je na svom Instagram nalogu objavila video u kojem se osvrnula na anksioznost kod dece i objasnila roditeljima kako mogu da pomognu svojoj deci, ukoliko uočavaju simptome anksioznosti.

"Često mislimo da je suprtno aksioznosti smirenost... ’Smiri se, diši, misli na nešto lepo’. Zapravo, nasuprot anksioznosti je poverenje. Poverenje u druge, u nas same, pa čak i osećaj poverenja uopšte. Anksioznost je zasnovana na nečemu nepoznatom, što je strašno i dovodi do osećanja nemoći i zavisnosti. S druge strane, poverenje se zasniva na znanju, veštinama i otpornosti.

Razmislite o osećaju kada vi znate nešto, možete da verujete i oslonite se na nešto, na sebe ili na druge. To je osećaj sigurnosti. To je suprotno anksioznosti", pojasnila je dr Koen, a zatim je objasnila kako da kao roditelj pomognete detetu da to izgradi.

"Kako da pomognete detetu da to izgradi? Pauzom. Ne žurite da odgovorite na svaku brigu svog deteta. Nemojte automatski sve da radite umesto njega. Umesto toga, napravite pauzu pre nego što odgovorite. ’Hm, shvatam, jasno mi je da si zabrinut’. Zastanite i osvrnite se. ’I ja sam ponekad’. Zastanite, uključite dete. ’Možeš li da mi kažeš više?’ Zastanite i pomozite mu da prepozna sopstveno znanje i prirodne veštine. ’Šta misliš, šta možeš da uradiš? Šta bi voleo da uradiš?’ Zastanite i ohrabrite ih da budu proaktivni. ’Hajde da razmislimo o ovome. Verujem da možeš, da zajedno možemo, da smislimo rešenje’", predlaže dr Koen načine kojima biste mogli da pomognete detetu koje je anksiozno

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Vežbe disanja protiv stresa i anksioznosti  TikTok/synth_ai

(Yumama/N. Z.)