U knjizi Gelonona Dojla "Neukroćena" zapisana je proča o žalu roditelja koji su kupilid etetu mobični telefon, iz nje možemo puno naučiti:

"Kada je imao trinaest godina, muž i ja smo mu kupili mobilni telefon jer ga je toliko želeo, a i mi smo želeli da mu ga poklonimo. Gledali smo kako polako nestaje. Više nije crtao, čitao niti pisao, a u kući više nije bilo nijedne pesme.

Čak i kada je bio u mom društvu, osećala sam njegovo odsustvo. Čak i kada nije bio na telefonu, njegove misli su bile negde drugde. Nije bio zaista prisutan.

Njegove oči su se promenile. Njegov pogled je bio dosadan, umoran. Oči koje su nekada bile tako svetle, tako prodorne, izgubile su sav svoj sjaj na lepoti. Čejs je pronašao svoje mesto u svom mobilnom telefonu. Bilo mu je lakše da postoji tamo nego u sopstvenoj koži.

Ovo je bila katastrofa, jer samo na sopstvenoj koži možemo otkriti ko smo. Tada naše telo reaguje i daje nam signale. Kada nam je dosadno, pitamo se: „Šta bih voleo/volela da radim?“ Uzimamo papir i olovku, idemo u šetnju šumom, do igrališta, možda uzmemo lopatu i idemo da kopamo u bašti.

U trenutku koji sledi dosadu, saznajemo ko smo zaista. Tada pronalazimo sebe. Posle dosadne dosade dolazi samospoznaja. Ali prvo, moramo da izdržimo taj neprijatan međuperiod.

Upotreba mobilnih telefona od strane dece je velika briga za roditelje. Brinemo se da gledaju neprikladan sadržaj i stiču iskrivljenu predstavu o seksualnosti, gube kontakt sa stvarnošću i usvajaju iskrivljen - jako filtriran - pogled na to šta znači biti čovek. Ono što me najviše brine je činjenica da im stavljamo telefon u ruke i lišavamo ih osećaja dosade.

Odgajamo generaciju pisaca koji nikada neće početi da pišu, kuvara koji nikada neće uzeti šporet, sportista koji nikada neće šutnuti loptu, muzičara koji nikada neće uzeti gitaru i početi da sviraju.

Kupovina prvog mobilnog

Pre nekog vremena sam gostovao u podkastu sa rukovodiocem iz Silicijumske doline koji je igrao ključnu ulogu u stvaranju i širenju mobilnih uređaja. Pitao sam je koliko su njena deca imala godina kada im je kupila prve mobilne telefone. Ona se nasmejala i rekla: „O ne, moja deca nemaju mobilne telefone.“

Oni koji lansiraju mobilne telefone su kreativni ljudi koji žele da i njihova deca budu kreativna. Da postanu ljudi koji proizvode, a ne konzumiraju. Oni ne žele da njihova deca traže smisao, uronjena u svoje pametne telefone, jer su dovoljno pametna da ga pronađu negde drugde. Oni su dobro svesni da su mobilni telefoni dizajnirani da nas odvrate od nas samih i da nas učine zavisnim od onoga što se dešava u spoljašnjem svetu.

U galeriji ispod pročitajte 13 rečenica koje je dete čulo od majke, a pamti celog života!

13 rečenica koje je dete čulo od mame, a pamti celog života Foto: Shutterstock

Ako nikada ne zavirimo u sebe, ako ne zaronimo dovoljno duboko u svoje unutrašnje ja, nikada nećemo otkriti svoje pravo ja i postati ono što smo stvoreni da budemo.

Moj muž i ja smo stalno pričali o našem sinu, koji je sve više bio odsutan, ali nismo ništa radili. Moje šesto čulo mi je govorilo da postaje zavisan od telefona, što utiče na njegovo odrastanje, razvoj i unutrašnji mir.

Ali sam se plašio da ću ga oduzimanjem telefona dovesti u nezgodan položaj - osećao bi se izostavljenim među svojim vršnjacima i bio bi uveren da mu nešto nedostaje. Bio bi drugačiji od svojih kolega.

Deci mlađoj od 12 godina nisu potrebni pametni telefoni - potrebni su im pametni i prisutni roditelji

Trebalo mi je još dve godine da shvatim da roditelj treba da postupa u najboljem interesu svog deteta, čak i ako to znači da će biti drugačiji od drugih. Strah od toga da bude drugačiji je očajnički razlog da se ne uradi ono što je detetu potrebno.

Kada je moj sin bio brucoš u srednjoj školi, izvela sam ga u šetnju. Kada smo izašli iz našeg dvorišta na trotoar na glavnom putu, okrenula sam se ka svom prelepom sinu i rekla: „Kao tvoja majka, pravim mnogo grešaka. Ali ne shvatam da su to greške sve do kasnije. Nikada nisam donela odluku za koju sam u tom trenutku mislila da će te povrediti. Do sada.“

Znam da radim nešto pogrešno time što ti dozvoljavam da nastaviš da koristiš mobilni telefon. Siguran sam da bi bio srećniji u životu kada bih ti ga oduzeo. Bio bi prisutan. Možda bi imao manje kontakta sa vršnjacima, ali bi stvorio iskrenije odnose sa prijateljima.

Verovatno bi ponovo počeo da čitaš i umesto da živiš u sajber svetu, više bi koristio svoj mozak i srce. Trošio bi mnogo manje vremena koje bih inače mogao da provedem na kvalitetne načine.

Oduzimanje mobilnog telefona

Znam šta bi trebalo da uradim. Znam da bi trebalo da ti oduzmem telefon, ali neću. Mislim da je to zato što ne želim da se osećaš izostavljeno među svojim vršnjacima. Razlog se zove „Svi to rade“. Onda shvatim da nije toliko neuobičajeno da svi nešto uradimo, a tek kasnije shvatimo da je to veoma opasno i da može dovesti do zavisnosti. Kao pušenje; pre nekoliko decenija, svi su duvali dim od cigareta.

Sin je neko vreme ćutao. Nastavili smo šetnju. Onda je rekao: „ Negde sam pročitao da deca postaju sve depresivnija i pod stresom, a to je zbog telefona. Takođe je pisalo da manje razgovaraju jedni s drugima. Primetio sam da je to istina. Takođe sam pročitao da se Ed Širan odrekao telefona.“

„Zašto misliš da je to uradio?“

„ Rekao je da želi da stvara umesto da samo gleda druge ljude kako stvaraju. I da želi da doživi svet svojim očima, a ne kroz ekran. Mislim da bih bila srećnija bez telefona. Ponekad se osećam kao da moram stalno da ga proveravam, kao da me kontroliše. Kao posao koji mrziš, ali si plaćen za njega, pa nastavljaš da ga radiš. Takve stvari. Ponekad me to zaista stresira.“

„U redu“, rekao sam.

I moj sin i ćerka su odlučili da prestanu da koriste društvene mreže i da imaju mobilne telefone samo za slanje poruka. Sačekaćemo do srednje škole da kupimo mobilni telefon za našu mlađu ćerku. Ne želimo da mora da se bavi „poslom“ u tako mladim godinama. Želimo da joj pružimo dar dosade kako bi mogla da otkrije ko je zaista pre nego što joj svet kaže šta treba da bude.

Posao roditelja nije da usreće dete. Naš posao je da dete održimo ljudskim bićem.

Ovo nije priča o mobilnim telefonima, već o svesnosti. Hrabar roditelj osluškuje osećanja - i svoja i osećanja svog deteta. Hrabar roditelj radi ono što je autentično i istinski dobro za dete, čak i ako to nije u skladu sa kulturnom normom. Kada znamo šta našem detetu treba, ne bi trebalo da se pretvaramo da ne znamo. U tome je suština."