Stidljiva deca mogu da se ponašaju kao ekstroverti kada je potrebno, i to prilično dobro, ali moraju da se povuku u miran prostor da bi se oporavili i napunili. Prema dr. Prema Marti Olsen Lejni, autorki knjige „Skriveni darovi introvertnog deteta”, introverzija i ekstroverzija su genetske prirode (iako roditelji igraju važnu ulogu u negovanju tog temperamenta). Mozak introvertnih i ekstrovertnih takođe je nešto drugačiji, kako prenosi Moms portal.

Načini povezivanja sa introvertnim detetom

Jedna od najvažnijih stvari koje treba zapamtiti o introvertima je da oni mogu bez napora da dele stvari sa ljudima sa kojima se osećaju prijatno. Roditelji moraju biti jedni od tih ljudi. Čini se kao da biste kao roditelj već bili jedan od tih ljudi, ali to nije uvek slučaj.

Pokušajte da ne etiketirate svoje dete: Introvertnu decu često nazivaju „povučenom“ ili „stidljivom“. Ponekad ove vrste etiketa mogu učiniti da se malo dete oseća kao da je drugačije, ili da nije u redu zato što je ono što jeste. Nisu, oni samo misle drugačije. Oni koriste parasimpatički nervni sistem prema The American Journal of Pharmaceutical Education. Ta strana čini da telo radi u "režimu štednje energije". Štede energiju za buduću upotrebu.

Introverti su loše ocenjeni: Introverti se često smatraju asocijalnim. Ponekad ljudi to shvataju na pogrešan način. Oni ne vole ljude. Imaju depresiju. Pričanje je ispod njih. Ništa od toga nije tačno. Važno je da roditelji razbiju stigmu. Negujte ono što je priroda dala. Pažljivo ohrabrujte introverte: Suzan Kejn, autorka knjige Kuiet Pover: The Secret Pover of Introverts, kaže da roditelji ne treba da štite introvertno dete od teških društvenih situacija, već da im pokažu da razumeju i saosećaju i da žele da pomognu. Dajući im prostora da vežbaju da budu otvorenije pre nego što to zaista moraju da budu, može im pomoći u izgradnji njihovog samopoštovanja.

Čujte njihova osećanja: Introverti mnogo više slušaju nego što govore. Međutim, kada razgovaraju, roditelji treba da pokušaju da slušaju i daju povratne informacije. Introverti su emotivniji od ekstrovertnih, pa im je važno da znaju da se čuju i to će ih zadržati angažovanim i češće će razgovarati.

Pronađite aktivnosti u kojima ćete uživati sa svojim introvertnim detetom

Koliko god se roditelji trudili, introvert će biti introvert. Pronalaženje aktivnosti u kojima uživaju, a ne prisiljavanje na nešto, bolji je način da se osigura veza. Neke od ovih aktivnosti mogu uključivati:

  • Kuvanje
  • Uradi sam projekti
  • Biciklizam
  • Baštovanstvo
  • Igre za dvoje
  • Slikanje / bojenje
  • Kućni ljubimci

Sve ove aktivnosti su zanimljive, ali ne zahtevaju preveliku količinu energije. One su mirne i obično tiše. To ne znači da ako dete želi da učestvuje u grubljojj aktivnosti, treba ga uzdržati od toga. Roditelji će možda želeti da budu svesni da će introvertnoj deci trebati više vremena za tišinu nakon grublje, glasnije aktivnosti.

Šta ne raditi sa introvertnim detetom

Introverti su opet emotivni ljudi. Prisiljavanje da razgovaraju sa drugima, komuniciraju sa drugima ili da budu prepotentni i raditi ove stvari umesto njih može da se završi ogorčenjem. Na primer, ako je roditelj glasan i skreće pažnju na dete, to najverovatnije ne bi slutilo na dobro. Sramotati ih, zadirkivati, isticati kako su tihi, ništa od toga nikome ne bi bilo lepo, ali introvertno dete će to uzeti k srcu. To bi zaista povredilo njihova osećanja.

Ako roditelj veruje da njegovo dete ima više problema nego što je samo introvertno, mudro je da se konsultuje sa lekarom ili eventualno angažuje terapeuta. Ekstrovertu je često teško da napravi razliku između introvertne i depresivne osobe. Roditelji se mogu osećati krivim, misleći da su to nekako izazvali. Nisu. Nema ništa loše u tome što ste introvert.

Introverti zapravo mogu postati neki od najboljih lidera, prema časopisu Forbes. Oni prvo misle a kasnije pričaju. Oni su smireni, strpljivi i obično imaju više tolerancije. Još jedna velika prednost introverta je to što imaju odlično prisustvo na socijalnim mrežama. Možda neće mnogo pričati lično, ali će pisati, i to vrlo artikulisano. Ovo pomaže u stvarima kao što su stvaranje novih mogućnosti u obrazovanju, pravljenje boljih školskih prezentacija i naprednija poslovna praksa.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Smešne situacije se dešavaju i odraslima, koji se ponašaju kao deca TikTok/ kelsea_bowersmith