Koje promene na noktima deteta ne treba da ignorišete? Pedijatar otkriva u kom slučaju morate kod lekara

Pedijatar otkriva koje promene na noktima kod dece su potpuno bezazlene, a kada bi ipak trebalo otići lekaru.

Shutterstock

Nije neuobičajeno da se noktima dece pojave neke promene, a razlozi mogu da budu najrazličitiji – od ishrane, preko nekog fizičkog uzroka poput udarca, povrede, do nekog zdravstvenog problema.

U najvećem broju slučajeva, promene na noktima su potpuno bezazlene, ali pedijatar dr Ekaterina Poterjajeva je za deti.mail.ru otkrila koje simptome ipak ne treba ignorisati.

Neravnine na noktima

Ponekad dolazi do pojave stanja koilonihija, koje podrazumeva da su nokti na sredini blago udubljeni, dok ivice nokta rastu zavrnute ka spolja. To može da bude nasledno ili idiopatsko. Recimo, idiopatska koilonihija ponekad se pojavljuje na palcu noge kod novorođenčadi i najčešće se spontano povlači do devete godine, kada nokat postaje deblji, kaže pedijatar.

Ređe se dešava da je ovo stanje posledica drugih bolesti, poput psorijaze, lišaja ili simptom manjka gvožđa, a ponekad, mada retko, može da bude posledica povrede odnosno nošenja tesne obuće.

Krti nokti koji se listaju i pucaju

Ovo je česta pojava kod dece, a najčešće se javlja na palčevima na rukama i na noktima nogu. Listanje gornjeg, slobodnog dela nokta javlja se i kod skoro 30 odsto novoroenčadi, i ne zahteva nikakvo lečenje – ovo stanje prolazi samo od sebe kada nokti malo ojačaju.

Takođe, listanje i pucanje noktiju je tipično kod dece do 16 godina, a razlog može da bude čak i nepravilno sečenje noktiju. Najčešće prolazi samo od sebe kada mališani malo porastu.

Bele mrlje na noktima

Ova pojava naziva se leukonihija, a može da bude ravna ili tačkasta. Ravna leukonihija odnosno bele crtice na noktima najčešće su povezane sa oštećenjem noktiju, dok kod ravne leukonihije parakeratotičke ćelije ostaju u noktu, smanjujući transparentnost nokatne ploče, zbog čega ceo nokat izgleda beo. Ovo stanje zahteva posetu dermatologu.

Kada se pojave bele crtice ili tačkice na noktu koje se pomeraju ka slobodnoj ivici kako nokat raste, lečenje nije potrebno.

Odvajanje nokta od kože

Oniholiza je stanje pri kojem se nokat odvaja od kože ispod, najčešće počevši od slobodne ivice, pa napredujući dalje ka korenu. Najčešći uzrok je disfunkcija matriksa, dela nokta koji se nalazi ispod korena i ima ključnu ulogu u rastu i formiraju nokta. U većini slučajeva je ovo stanje bezbolno, a nov nokat izrasta za oko šest do 12 meseci.

Uzroci mogu da budu različiti, a najčešće su to sisanje palca ili bolest ruku, nogu i usta.

Akutna paronihija

U pitanju je akutno zapaljenje periungualnog nabora odnosno mekog tkiva oko nokta, a glavni uzročnici bolesti su stafilokokne i streptokokne infekcije, virus herpes simpleks i, ređe, gljivične infekcije. Uzrok infekcije je povreda zanoktice, a karakteristični simptomi su bol, lokalni otok i crvenilo.

Uglavnom se ovaj problem rešava antisepticima koji se nanose na ovaj deo prsta, ali u nekim slučajevima, kada dođe do gnojenja, lečenje je složenije. Svakako, paronihija kod dece je razlog da se javite lekaru, upravo kako bi se sprečile komplikacije.

Onihokriptoza

Urastanje nokta nije retka pojava kod dece, a dovodi do lokalne zapaljenske reakcije i sekundarne bakterijske infekcije. Mnogo se češće dešava urastanje noktiju na nogama nego na rukama, i glavni uzrok je povreda nokta. Ovom stanju mogu da doprinesu neodgovarajuće cipele, prekratno isečeni nokti, povreda nokta.

Ukoliko detetu uraste nokat, bolje je da odete kod lekara nego da sami pokušavate da rešite problem – kod mališana je to malo nezgodnije jer ne mogu kao odrasli da pritrpe bol i mirno drže nogicu.

Da bi se sprečilo urastanje noktiju, najbolje je izbegavati usku i tesnu obuću, nokte ne treba seći previše kratko i ne treba zaobljavati ivice.

Tanki i lomljivi nokti

Za decu mlađu od devet, deset godina je normalno da nokti budu tanki, a samim tim i lomljivi. Otprilike nakon tog uzrasta nokti postaju deblji i čvršći.

Pedijatar kaže da uvreženo mišljenje da su tanki nokti znak manjka kalcijuma nije tačno, te da u većini slučajeva ovo stanje je nasledno i ima veze sa uzrastom.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Beba sa prstom više  TikTok/isiahspiciah