Za neke od nas, hranjenje dece je najteži deo dana. Ne zna se koliko je puta došlo do suza, ispada, svađa za trpezarijskim stolom — i nije samo dete koje je nije htelo da jede gubilo hladnokrvnost. Studija, koju su vodili istraživači sa Univerzitetskog koledža u Londonu, Kraljevskog koledža u Londonu i Univerziteta u Lidsu, kaže da je izbirljiva ishrana u velikoj meri pod uticajem gena.
„Želeli bismo da naglasimo da takvo ponašanje nije posledica lošeg roditeljstva“, kaže dr Zeinep Nas, istraživač UCL-a i jedan od vodećih autora studije. „A razlike koje vidimo između dece u njihovoj probiračkoj ishrani mogu biti u velikoj meri zbog genetskih razlika među njima“.
Zašto probirljivost u ishrani može biti genetska
Istraživači su uporedili podatke od 4.804 britanska blizanaca rođenih 2007. Oni su posmatrali sličnosti u navikama u ishrani između neidentičnih blizanaca koji obično dele 50% svojih gena i identičnih blizanaca koji dele 100%. Podaci su prikupljeni iz serije upitnika koje su roditelji blizanaca popunili kada su njihova deca imala 16 meseci, 3, 5, 7 i 13 godina.
Studija - za koju se veruje da je prva takve vrste - na kraju je zaključila da su neidentični blizanci manje slični u svojim navikama u ishrani od identičnih, što ukazuje na veliku genetsku vezu.
„Nadamo se da će ovo ublažiti deo krivice koje doživljavaju mnogi roditelji i da je za mnoge ljude ohrabrujuće da znaju da genetika igra veliku ulogu u objašnjavanju zašto su neka deca izbirljivija od druge oko hrane koju su spremna da jedu. “, kaže dr Nas.
Studija je takođe pokazala da se izbirljiva ishrana povećava između 16 meseci i 7 godina, a zatim opada kako se dete približava adolescenciji. Imajte na umu da trenutno ne postoji genetski test za decu koja ne vole sve da jedu, iako dr Nas kaže da je istraživanje u toku.
Iako ova studija sugeriše da je genetika preovlađujući faktor u izbirljivoj ishrani, ne treba zanemariti okruženje u kojem dete razvija svoje navike.
Istraživači kažu da su zajednički uticaji životne sredine, kao što su vreme obroka i kućno okruženje, značajni samo tokom detinjstva, ali studija ne otkriva zašto. S druge strane, okruženja koja ne dele, kao što su posebne grupe vršnjaka ili bolesti, utiču na izbor hrane tokom detinjstva i tinejdžerskih godina.
„Činjenica da je sklonost ka biranju jela pod genetskim uticajem ne znači da životna sredina nije bitna“, kaže dr Nas. „Zapravo, studija pokazuje da bi okruženje moglo biti ključna prilika da se deca podrže u rešavanju ovog problema.
Ovo podržava Žaklin Pederson, glavni izvršni direktor za pitanja ishrane, organizacija posvećena povećanju svesti o poremećajima ishrane kod dece.
„Bez sumnje definitivno postoji veza sa genetikom, ali mislim da samo pod pretpostavkom da je genetika u igri izostavlja se mnogo važnih razgovora koji treba da vodimo sa decom“, kaže ona.
„Na primer, izbirljiva ishrana je veoma očekivana faza u detinjstvu, ali kada nešto nazovemo probiranjem i izostavimo sve druge nijanse, onda to može da poništi porodično iskustvo i može da otežava rano otkrivanje.“
Možete li promeniti ovakve navike?
Ova studija ne znači da se izbirljiva ishrana ne može promeniti, ali preovlađujući genetski uticaj može učiniti promenu ponašanja težom, kaže dr Nas.
„Ako je ponašanje isključivo vođeno okolinom – što je izuzetno retko, pošto je ljudsko ponašanje veoma složeno i uvek je stvar prirode i okruženja – onda bismo možda mogli da modifikujemo okruženje kako bismo pomogli pojedincima“, kaže ona. "Ako je, međutim, ponašanje pretežno genetsko, promene u životnoj sredini će možda morati da budu preciznije i prilagođene pojedinačno."
BONUS VIDEO