ZBOG BRZE HRANE DECA POSTAJU KAO STARCI: Metabolizam im se usporava kao kod njihovih deda i baka

Deca koja se hrane brzom hranom postaju kao starci. Samo ne spolja, već iznutra - doživljavaju iste promene u metabolizmu kao i njihovi deda i baka. Ovaj zaključak nam dolazi iz velike studije španskih naučnika.

Shutterstock

Rad je objavljen u poznatom naučnom časopisu Američkog medicinskog udruženja JAMA Network Open. Naučnici su posmatrali 1.426 dece od 3 do 6 godina, od kojih su 698 bili dečaci (49,0%), ostalo su bile devojčice.

Loše kardiometaboličko zdravlje od ranog detinjstva

Brza hrana ili ultrahrana, kako je zovu u ovoj studiji, su ultraprerađeni proizvodi, u običnom govoru jednostavno „džunk fud“, pošast savremenog sveta, koju generiše globalna prehrambena industrija. Njegova šteta za odrasle je dokazana u mnogim studijama. Pre svega, doprinosi razvoju gojaznosti, dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti. Čak su klasifikovane u jednu grupu - kardiometabolička patologija. Time se ističe da ih sve objedinjuje zajednički razvojni mehanizam: metabolički poremećaji koji dovode do ateroskleroze, srčanog udara, moždanog udara i drugih bolesti srca i krvnih sudova. A metaboličke promene su povećanje šećera u krvi, holesterola, lipida i druge povezane promene u metabolizmu.

A glavna stvar koju su otkrili španski naučnici su približno iste kardiometaboličke promene u metabolizmu kod dece. Samo što se nisu javili kod starijih ljudi, već kod dece od 3-6 godina. Šta to znači? Što se ranije takve promene razvijaju, mlađi ljudi će razviti bolesti vezane za uzrast. To jest, ultra-hrana u ranom detinjstvu je tempirana bomba za dalji život. „Veoma je važno prepoznati važnost ranih zdravih navika u ishrani i njihov budući uticaj na kardiometaboličko zdravlje“, kaže vodeći istraživač Nensi Babio sa Univerziteta Rovira e Virgili Taragoni.

Konkretno, naučnici su otkrili da su deca koja su konzumirala više „nezdrave hrane“ bila deblja, imala više masnog tkiva u telu i viši nivo glukoze u krvi i nižu koncentraciju „dobrog“ holesterola (HDL, koji sprečava razvoj ateroskleroze). Odnosno, deca od 3-6 godina su zaista bila metabolička kopija starih ljudi.

Najnezdravija hrana se prodaje u prelepoj ambalaži sa igračkama

Zanimljiv detalj koji su otkrili naučnici. Majke ove dece, iako mlađe, češće su bile i same gojazne. Činilo se da hrane decu na isti način na koji su se i same hranile. Ovo naglašava najvažniju stvar: roditelji igraju ogromnu ulogu ne samo u vaspitanju uopšte, već i u oblikovanju ponašanja deteta u ishrani. I po pravilu, to onda traje doživotno. To jest, roditelji treba da ulože napore da ishrana u detinjstvu ne šteti njihovoj deci u budućem životu.

Naučnici su otkrili da zamena samo 100 g nezdrave hrane istom količinom normalne hrane poboljšava kardiometaboličke parametre.

Mnogi veruju da u nezdravu hranu spadaju gazirana i druga slatka pića, kolačići, bombone i pekarski proizvodi. Istina je, ali to je mali deo "nezdrave hrane". Ovo uključuje ne samo slatkiše, već i 80-90% proizvoda na policama prodavnica. Ovo je opšta karakteristika ultrahrane: sadrži malo korisnih komponenti, značajan deo proizvoda zauzimaju hemijski E-aditivi, šećer, so, štetne vrste masti i druga nezdrava „punila“. Zbog toga sadrži puno kalorija i malo kvalitetnih proteina, zdravih masti, vlakana, vitamina, minerala i antioksidanata, kojima su bogati samo primarni proizvodi koji nisu duboko prerađeni pre prodaje.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Trik za stavljanje SPF-a deci  TikTok/athomewithshannon