Žene nakon porođaja primećuju određene promene u svom telu, a mnoge mame češće doživljavaju glavobolje. Zašto se to dešava i šta učiniti povodom toga?
Zašto me glava boli nakon porođaja?
Ako ste pre rođenja deteta samo povremeno imali glavobolje (cefalalgija), a posle porođaja mnogo češće patite od njih, vredi prvo analizirati šta se promenilo u vašem životnom stilu.
Od 1988. godine postoji Međunarodna klasifikacija glavobolja. Prema njoj, u zavisnosti od uzroka, bol se može podeliti u dve grupe - primarni i sekundarni. U primarnim slučajevima, bol je jedini simptom i nije signal bolesti. Sa sekundarnom migrenom, ovo je samo vrh ledenog brega i iza nje se može sakriti sve: preeklampsija, cervikalna osteohondroza, uzimanje lekova i tako dalje. Odnos primarne i sekundarne glavobolje je otprilike 90% naspram 10%.
Uzroci primarne glavobolje nakon porođaja:
1. Glavobolje tokom laktacije. Tokom trudnoće dolazi do hormonalnih promena u telu, a tokom dojenja hormonski nivoi su i dalje neuravnoteženi. Prolaktin se proizvodi u mnogo većim količinama nego ranije. Estrogen se, naprotiv, smanjuje. Možemo reći da prolaktin vlada. Hormoni se vraćaju u normalu tek nakon završetka laktacije, piše portal Parents.ru.
2. Spazam mišića. Takođe, pri dojenju žena satima sedi u neprijatnom položaju, vrat joj je maksimalno napet. Bol u glavi može se pojaviti zbog grčeva u mišićima vrata i ramena. Možda ćete primetiti nelagodnost ili gubitak pokretljivosti kada okrećete glavu.
3. Nedostatak sna. Žene koje su nedavno rodile često imaju nedostatak sna. Možemo reći da novopečene majke trajno žive u uslovima nedostatka sna. Dete uzrokuje neprospavane noći: prvo se budi noću da se nahrani, a kasnije mu počinju da mu niču zubi. Prva godina života deteta je period hroničnog nedostatka sna za roditelje. Naravno, ovo može izazvati glavobolju. Da biste se osećali dobro, potrebno vam je najmanje 7-8 sati sna dnevno.
4. Stres. Žena koja je nedavno prošla kroz porođaj može da bude pod stresom. Prvo, ako je porođaj bio težak, sećanja majke su još uvek sveža, a njeno telo se nije u potpunosti oporavilo. Drugo, način života se promenio i daleko je od udobnog. Treće, nedostatak sna i hormonske promene dovode do emocionalnih promena. Četvrto, odnos sa mužem se može promeniti i pojaviti se razlozi za sukob.
5. Dehidracija. Tokom dojenja, žena treba da konzumira više tečnosti, jer je gubi kroz majčino mleko. Stoga, zaboravljajući da pije na vreme, žena pati od dehidracije. Ovo često dovodi do tupe, bolne glavobolje.
6. Loša ishrana. Pedijatar Dan Brennan procenjuje da do 20% glavobolja može biti povezano sa lošom ishranom . A nakon porođaja, žena postaje toliko preumorna da prestaje da pazi na ishranu. Koje namirnice izazivaju glavobolju: kofein (koji se nalazi u kafi, čaju, kakau), hemijski zaslađivači, mononatrijum glutamat i nitrat, so (u velikim količinama), hladna pića i hrana (sladoled, ledena soda). Dakle, umerenost je dobra u svemu.
Uzroci sekundarnih glavobolja nakon porođaja:
7. Preeklampsija ili eklampsija. Mnoge trudnice znaju za tako nešto kao što je preeklampsija (ili na stari način, gestoza). Karakteriše ga patološko stanje tela u kojem je moguće otkazivanje organa. Ponekad se žena susreće sa ovim fenomenom ne tokom trudnoće, već nakon porođaja. Tipični simptomi: visok krvni pritisak, oticanje lica, ruku ili nogu, visok nivo proteina u urinu, uporna glavobolja, bol u stomaku odmah ispod rebara, provblemi sa vidom.
8. Osteohondroza cervikalne kičme. Dojenje ili duži boravak u neprijatnom položaju mogu to izazvati. Nakon porođaja, žene mnogo nose bebu na rukama, spavaju u neprijatnom položaju kada spavaju zajedno - sve to dovodi do glavobolje, ali ovo je samo simptom razvoja osteohondroze.
9. Tromboza kortikalnih vena. Možda postoji krvni ugrušak u venama mozga. Ovo je takođe prilično redak razlog. Ali trudnoća i postpartalni period mogu postati okidač za trombozu. Da bi ga identifikovao, lekar može propisati testove krvi (kliničke, biohemijske, određivanje D-dimera), CT skeniranje sa kontrastom, MRI, dopler sonografiju, angiografiju, reoencefalografiju.
10. Uzimanje određenih lekova. Razmislite da li ste počeli da uzimate neke nove lekove nakon porođaja. Glavobolja može biti neželjeni efekat.
11. Epiduralna anestezija. Mnoge žene koriste ovu metodu ublažavanja bolova tokom porođaja. Prema Američkom društvu anesteziologa, glavobolje nakon kičmenog bloka ili epiduralne su sasvim moguće.
Ukoliko patite od glavobolje koja se ponavlja i ne prolazi, neophodno je da se konsultujete sa lekarom.
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)