Da li uzglavlje dušeka za bebu sme da se izdigne? Evo zašto ovo može da bude korisno

Dušek za dete je veoma važan. Bebama se preporučuje da spavaju na tvrdom dušeku, ali ponekad imamo i preporuke koje mogu izazvati veliki broj pitanja i nesporazuma. Da li sme da se izdigne dušek bebi u predelu glave?

Shutterstock

Često su dušeci za bebe dvostrani . Jedna strana je tvrda, a druga mekša. Pedijatri preporučuju korišćenje tvrde strane, jer se kičma deteta još nije formirala i mekani dušek može da dovede do savijanja, a postoji i rizik da se beba prevrne na stomak i da neće moći da podigne i okrene glavu na meku površinu. Biće  veoma teško da diše. Dušek takođe treba da bude veličine krevetića.

Da li treba da podignem uzglavlje dušeka?

Možete podići uzglavlje krevetića ili kolevke za 25 stepeni. Ponekad postoji poseban mehanizam za podizanje. Ali ako ga nema, onda možete staviti presavijeno ćebe, frotirn ili par kartona ispod dušeka. Dobar dušek neće klonuti, ali će zadržati oblik i nagib, kao daska.

Kako je objasnila pedijatar Elena Antsiferova , to je neophodno jer bebe bljuckaju i postoji rizik da se beba uguši. Bebe mogu da podrignu dok spavaju čak i do jedne i po godine, pa je bolje ne uklanjati nagib. Ovo se dešava zbog strukture dečijeg stomaka. Kod odojčadi, mišićni prsten (Gubarev sfinkter) na ulazi u stomak i tupi uglovi Hisa su slabo razvijeni.

Za veću sigurnost bebu možete lagano postaviti na bok pod uglom do 45 stepeni. Da biste to uradili, možete staviti čvrsto umotane pelene ispod bebinih leđa i stomaka.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Dvorište sa bazenom raj za decu  Instagram/mrs_ermerson