Prvi meseci sa bebom su svakako naporni, ali kada imate dete koje loše spava, teško se uspavljuje, često budi, onda je to još teže. Mnogi roditelji pokušavaju da to promene na sve načine, a mi vam donosimo savete stručnjaka koji će podstaći bebu da prespava celu noć, i to već od 12 nedelja života.
Stručnjaci kažu da bebe mogu vrlo brzo da nauče da spavaju samostalno, a sve zavisi od toga kako ih roditelji uče da to rade. Na primer, ako učite bebu da spava uz ljuljanje, tapšanje, hranjenje, ona će to tako i prihvatiti.
Evo kojih pet stvari po mišljnjeu stručnjaka mogu da pomognu da beba spava celu noć već od 12 nedelja starosti.
1. Hranite je kad je gladna
Mnoge mame misle da je beba gladna čim zaplače, ali stručnjaci kažu da ne morate da dajete detetu dojku ili flašicu baš svaki put kada se oglasi. Stvar je u tome da su signali koje bebe šalju kada im se spava i kada su gladne u prvim danima gotovo identični.
Zbog toga, njihov savet je da hranjenje bude poslednji, a ne prvi izbor nakon bebinog buđenja, a posebno ako ste je već hranili u poslednja dva sata. Na taj nčin će beba postepeno praviti veće razmake između hranjenja i naučiće da spava bez toga.
2. Razdvojite spavanje i hranjenje
Ako bebu baš uvek hranite pred spavanje, može da se desi da joj postane teško da zaspi i da nastavi da spava bez hranjenja. Pokušajte da napravite neki raspored tako da dete ima malo budnog vremena i posle hranjenja, tokom dana.
3. Pospano maženje je dobro
Kada se mazite sa pospanom bebom, držite je u položaju koji je sličan onom koji će imati u krevecu, na prime na leđima. Ako se dete navikne da tokom dana spava na stomaku ili na vašim grudima, može joj postati teško da noću spava na leđima, pa će se često buditi.
4. Izbegavajte da vam zaspi na ramenu
Držanje bebe na ramenu u nekim situacijama može da bude od koristi, ali može i da podstakne dete da da spava u položaju koji će tokom noći biti nemoguć. Odnosno, drugim rečima, pokušajte da bebu ne navikavate na spavanje u uspravnom položaju, već u krevecu ili u kolicima ako ste napolju.
5. Vežbajte
I za dobro spavanje je, kao i za sve, potrebna vežba. Trudite se da beba od početka spava na tvrdoj podlozi na leđima. Možete joj pomoći da se uspava maženjem po glavici ili blagim ljuljanjem, ali vežbajte to od samog početka.
Prosto, postavljanjem dobre rutine od prvog dana i izbegavanjem navika poput ljuljanja ili hranjenja kao pomoći da beba zaspi, ona će naučiti sam da se smiri i utone u san.
Stručnjaci kažu da ako beba nauči ovu važnu veštinu – da se sama umiri i zaspi – već po rođenju, imaćete mnogo veće šanse da dete prespava celu noć već od 12. nedelje života.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna