Uspavljivanje i redovan bebin san nekim roditeljima mogu predstavljati problem. Zato su eksperti za spavanje Sara i Ket otkrile koji su to roditeljski mitovi, ali i dale par saveta za mame i tate.

1. mit - Umorna beba lepše spava

Prema njihovim rečima, ovo je skroz netačno, jer bebe zbog umora ne mogu da zaspe i plaču više kada pokušavate da ih uspavate.

Ako imate redovnu rutinu i raspored spavanja, mnogo ćete lakše uspavati dete, a ono se neće previše umarati.

2. mit - Ne treba buditi bebu

Nekada se beba toliko uspava tokom dana, da kasnije tokom noći ne može da zaspi. Zato bi trebalo da je probudite kada je vreme za buđenje.

Ovde je takođe ključ u uspostavljanju rutine. Ako zaspi i budi se u isto vreme, znaćete da se dovoljno odmorila, ali i da će tokom noći lepše spavati.

3. mit - U četvrtom mesecu beba pokvari san

Beba u nekom trenutku počne da se budi češće, bude nervozna, i to naročito noću. Ovo se ne veže toliko za vremenske odrednice, koliko za napredovanje u razvoju. I imajte na umu važnu stvar - beba tada ne nazaduje, već napreduje!

Kako biste pomogli bebi, budite siguni da dovoljno jede tokom dana. Vežbajte te nove veštine koje je naučila.

4. mit - Moja beba se budi noću samo jer je gladna

Mnogi roditelji veruju da se beba budi samo jer je gladna. To, prema njihovim rečima, nije tačno. "I kad nije gladna, beba će jesti jer joj dajete. Tako nauči redovan krug - probudi se, nahranite je, vratite na spavanje, budi se ponovo i slično", naglašavaju mame.

Ako ste sigurni da je beba lepo i dovoljno jela tokom dana, da napreduje i raste kako treba, onda razmislite da je ne hranite uvek kada se probudi, već da probate da je umirite na drugi način. Možda je samo navikla.

5. Beba će spavati bolje kada...

Kada bude jela, puzala, kada prođe to "nazadovanje sna", ali nijedna od tih stvari ne menja bebinu rutinu spavanja.

Naučite bebu dobrim navikama i postavite redovnu rutinu.

izvor: yumama