Zašto nekim bebama sporo raste kosa? Uglavnom je to prirodno, ali evo na šta da obratite pažnju

Nekim bebama kosa raste dosta sporije nego drugima, a evo šta su razlozi.

Shutterstock

Neke bebe rađaju se sa "čitavom frizurom" na glavi, a druge su po rođenju slatki mali "ćelavci". Bilo da imaju kosu ili nemaju, činjenica je da su bebe neodoljive, ali je isto tako činjenica i da se mnogi roditelji zabrinu ako primete da bebi kosa sporo raste.

Rast kose kod bebe počinje dok je još u maminom stomaku. U prvih šest meseci nakon rođenja bebama opada gotovo sva kosa koju su imale na rođenju, što je sasvim normalno. Kod nekih mališana kosica može da opada i na pečate – najčešće se to desi na zadnjem delu glave, zato što tokom ležanja beba trlja glavicu o podlogu, a njihova kosa opada lakše nego kod odraslih.

Ovo opadanje kose nakon rođenja je sasvim normalno i prirodno, i u narednim nedeljama i mesecima će izrasti nova.

Međutim, ponekad se roditelji zabrinu da detetu kosa previše sporo raste, a činjenica je da to izrastanje opale kose kod nekih prosto traje duže.

Abnormalan rast kose

Ukoliko primetite da beba na glavi ima pečate bez kose, kao i da se na tim mestima koža ljušti, moguće je da je u pitanju lišaj, koji uzrokuje gljivična infekcija.

Osim toga, neka deca imaju retke genetske poremećaje koji utiču na rast kose. Može se desiti da ni mama ni tata nemaju određeno stanje, ali da su nosioci gena koji uzrokuju abnormalan rast kose, piše howtoadult.com.

Svakako, ukoliko niste sigurni da li kosa vaše bebe raste normalno, najbolje je da o tome razgovarate sa izabranim pedijatrom.

Lečenje

Ne postoji lek koji možete da kupite kako bi bebi brže rasla kosa, a većina pedijatara savetuje da pustite prirodu da ide svojim tokom, tj. da bebina kosa raste svojom prirodnom brzinom.

Međutim, ukoliko dete ima lišaj na glavi, pedijatar će možda predložiti antigljivični tretman, kako se lišaj ne bi proširio na druge delove tela.

Genetski poremećaji koji utiču na rast kose se retko javljaju, a ukoliko je to slučaj, tretman zavisi od stanja koje je uzrok problema.

Dakle, u najvećem broju slučajeva, spor rast kose nije nešto što treba da vas brine, ali evo kada treba da odete kod lekara.

Ukoliko na glavi bebe primetite pečate bez kose na kojima se koža ljušti, kao kod lišaja, ili dete ima osip na tim mestima na glavi. Takođe, obratite se lekaru ako nekoliko meseci nakon opadanja kose bebi ne izraste nova.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Devojčica se sama ošišala  TikTok/designerluxury4u