Ako postoji jedna stvar koju sve bebe rade, to je plač. Međutim, čini se da neke bebe plaču jače i duže od drugih. Ako je vašu bebu nemoguće umiriti možda je u fazi ljubičastog plača.
Pedijatar Ronald G. Bar, i Nacionalni centar za sindrom potresene bebe kreirali su program Period ljubičastog plača kako bi pomogli roditeljima da shvate da je ova faza normalna i privremena. Naučite koji su znaci ljubičastog plača i kako da se nosite tokom ove izazovne faze.
Ljubičasti plač je poseban tip plača koji je uobičajen kod novorođenčadi. Vaša beba može preterano da bude uznemirena i prosto je neutešna.
Ovo su uobičajeni znaci da je beba u ovoj fazi:
- Novorođenčeima tendenciju da poveća učestalost i trajanje plača u nedeljama nakon porođaja, dostižući vrhunac oko 2 meseca. Plakanje obično počinje da se smanjuje 0d 3. do 5. meseca.
- Uporni plač je neočekivan i nepredvidiv. To znači da epizode vaše bebe mogu doći i proći, bez ikakvog jasnog objašnjenja zašto se dešavaju.
- Čak i nakon ponovljenih pokušaja da umirite svoju bebu, plač može i dalje da se nastavi.
- Tokom ljubičastog plača, vaše dete izgleda kao da ga nešto boli, čak i kada to nije slučaj.
- Epizode plača mogu da trajau od 30 do 40 minuta do više sati.
- Poznat je i takozvani „sat veštica“, jer čini se da kasni popodnevni i večernji sati su vreme kada plač dostiže vrhunac ili traje najduže.
Koliko dugo traje?
Istraživanja su pokazala da 20% beba plače dugo bez očiglednog razloga tokom prva četiri meseca života. U proseku će plakati dva do tri sata dnevno. Ali neke bebe plaču pet sati ili više dnevno.
Ova faza počinje oko 2. nedelje starosti i generalno se nastavlja sve dok vaša beba ne napuni tri do četiri meseca. Možda vama izgleda da traje zauvek, ali to je samo faza i da, proći će.
11 načina da pomognete bebi da prestane da plače
Ono što je karakteristično za ljubičasti plač je da beba u ovoj fazi deluje neutešno. Drugim rečima, mogli biste da ljuljate svoju bebu, pevate joj, nudite dude, flašicu ili dojite, sve uzalud. Beba će nastaviti da plače uprkos vašim naporima - i to nije vaša greška. Imajući ovo na umu, možete da isprobate sledeće tehnike:
Kontakt koža na kožu : Postavljanje bebe (samo sa pelenom preko) direktno na gole grudi može da reguliše otkucaje srca, što ima umirujući efekat.
Povijanje: Umotajte bebu sasvim. Povijanje često može pomoći bebi da se oseća sigurno
Kretanje: Tokom dugog plakanja, pokušajte da držite bebu dok hodate, ili ljuljate.
Topla kupka: Ako je kupanje obično umiruje bebu, pokušajte da je okupate u mlakoj vodi.
Svež vazduh: Izađite napolje sa bebom. Ponekad promena pejzaža ili svež vazduh bebu smiri. Idite u šetnju ili sedite na ćebe. Istraživanja pokazuju da čak i petominutna šetnja može da pomogne da se smiri beba koja plače.
Fizičke potrebe: Proverite sve fizičke znakove bebe. Da li ima temperaturu, treba li da se promeni pelena ili da podrigne, ili je možda gladna?
Ako osetite da vaša beba plače zbog bola ili ozbiljne nelagodnosti, ne oklevajte da kontaktirate svog pedijatra. Važno je da verujete svom instinktu ako sumnjate da neki osnovni problem ili zdravstveno stanje izazivaju uporan plač.
BONUS VIDEO