Bebe mogu da imaju akutnu i hroničnu dijareju. Infekcija rotavirusom je najčešći uzrok akutne dijareje. Međutim, postoje i drugi uzroci kao što su:
- preosteljivost na hranu
- bakterije
- paraziti
- lekovi
- funkcionalna poremećenost creva
Svaki vid stomačne infekcije zahteva i posebnu ishranu, kako bi se stomačić što pre oporavio. Zato je važno da znate šta bebe smeju i ne smeju da jedu u tom periodu. Prva i osnovna hrana za bebe su majčino i adaptirano mleko, čak i u slučaju dijareje ne treba prekidati, posebno da bi se izbegla dehidracija. Hranite je manjim obrocima, što omogućuje sistemu za varenje da radi sporije. Dijareja ne može da prođe preko noći, zato budite strplji i uporni.
Kada ima probleme sa stomakom obavezno primenite BRAT dijetu, ovo se odnosi na bebe koje su prešle na nemlečnu ishranu. Ona uključuje namirnice koje će pomoći da se učvrsti bebina stolica:
- banane
- pirinač i/ili domaće žitarice od pirinča
- hleb – posebno tostirani hleb
- testenine
- beli krompir
- jogurt
- kuvana i ispasirana jabuka
Hrana koju treba da izbegavate kod dijareje:
- mlečni proizvodi (jogurt je izuzetak zbog korisnih bakterija)
- voće posebno citrusno
- hrana bogata vlaknima posebno ona koje nadima stomak (pasulj, grašak, prokelj, brokoli)
U svakom slučaju kada je malo dete dijareja može da bude opasna posebno zbog dehidracije. Ukoliko ona traje više dana i primećujete veću pospanost i suvlje pelene, kao i gubitak apetita idite obavezno kod pedijatra.
(Yumama)