Pored toga što su veoma zabrinute zbog grčeva koji muče njihovu bebu, majkama dodatno otežavaju situaciju i različiti saveti koji stižu sa svih strana. Među njima, kriju se i brojne zablude, koje udaljavaju mlade roditelje od rešavanja ovog problema.

Izabrali smo za vas nekoliko činjenica, ali i zabluda, na koji način bi trebalo postupiti kada beba ima kolike.


Za početak, treba napraviti razliku između plača usled gladi, bola, dosade ili umora i plača koji izazivaju kolike. Naime, kod bebinih grčeva u stomaku važi "pravilo trojke" – dete plače tri sata, tri (ponekad više) dana nedeljno, u trajanju od tri nedelje, kod bebe koja je inače dobrog zdravlja. Ovakvo plakanje počinje u vremenskom periodu koji se može predvideti, a uz to je jako i zvuči neutešno. Bebe su tada često napete, podižu noge i plaču u epizodama. Vremenom svaka majka nauči da prepozna ovo stanje.


Kada utvrdite da vaša beba ima problem sa grčevima, jedino što možete da učinite kako bi pomogli detetu da prebrodi ovaj period jeste da napravite sitne promene u svakodnevnici koje će pružiti neku vrstu olakšanja. Na primer, omogućite detetu da pravi pokrete, ali je povijte nešto čvršće, pružite joj cuclu, okupajte je, izvedite je na svež vazduh... Ukoliko dojite, promenite svoju ishranu, recimo prestanite s konzumacijom začinjene hrane i mlečnih proizvoda. Ako je vaše dete na veštačkoj ishrani, promenite vremenske periode predviđene za obrokovanje ili samu formulu.

Saveti koje ste dobili od mame, tetki, prijateljica mogu vam, takođe, biti od pomoći, ali postoje i mitovi kojih se treba paziti. Neki od njih su sledeći:

Priredila: Tamara Sorak

Kako pomoći bebi koja ima grčeve? Evo nekoliko saveta...