Sad se stvarno smejem!

Bebin razvoj

● Beba je u stanju da duže pogledom fiksira lice odrasle osobe ili nepokretan predmet.

● Okreće glavicu za zvukom koji se duže čuje. 

● Uzdiže se, ležeći na stomaku, i nekoliko sekundi može da drži glavu uspravno. To je za bebu veoma teško, jer su joj mišići vrata i leđa još uvek vrlo slabi! Zato nemojte da se uplašite ako posle takvih pokreta neko vreme leži nepomično i "iznemoglo".

● U ovom periodu, beba počinje da ispušta razne zvukove.

● Otprilike sa šest nedelja, događa se nešto zaista vredno divljenja - mališan počinje da se smeši. Taj osmeh se razlikuje od povremenih usputnih smešaka koje ste videli ranije. Sada osmeh označava radost, zadovoljstvo zbog pružene ljubavi. Pojavljuje se i u toku spavanja, kada je beba zadovoljna. Nemojte biti ljubomorni kada se osmehne nepoznatoj osobi. Beba tek počinje da razumeva osnove društvenih odnosa.

● Otprilike u istom periodu, kod bebe će početi da deluje sistem za termoregulaciju, pa ćete moći da idete i u duže šetnje.

Dnevni raspored

U proseku, beba ima šest obroka dnevno, na svaka tri i po sata. Nakon hranjenja, budna je oko sat do sat i po. Posle toga, spava dva-dva i po sata. Dvomesečna beba još uvek ne shvata razliku između dana i noći, pa zato svakodnevno obavljajte rituale uspavljivanja - kupanje, pevanje uspavanki, nežno milovanje...
Danju spava četiri puta, a noću ukupno 11 sati. Neka deca se noću često bude i odspavaju svega nekoliko sati nakon dojenja. U ovom uzrastu, to je normalno, jer beba još nije uspostavila pravilan ritam spavanja i budnosti.

Dete još uvek ne shvata razliku između dana i noći, pa zato svakodnevno obavljajte rituale uspavljivanja (kupanje, pevanje uspavanki, nežno milovanje...). U razdobljima budnog stanja, aktivnije podstičite dete na igru i razgovarajte sa njim. Preporučuju se svakodnevne šetnje od bar 20 minuta.PageBreak

Nega bebe

S obzirom da su bebini leđni mišići veoma slabi, još uvek nemojte da koristite kengur nosiljku. Takav položaj nepovoljno utiče na razvoj kičmenog stuba.

Redovno masirajte bebu, jer masaža poboljšava cirkulaciju i blagotvorno deluje na celokupan razvoj. Masaža se praktikuje dok je dete budno, ali ne odmah nakon dojenja.

Ne zaboravite da bebi skratite nokte, pošto može da se povredi. Ipak, ne skraćujte ih previše, jer će to da joj bude neugodno, a kasnije - kada odraste, može da ima problema sa urastanjem noktiju.

Saveti za roditelje

Vaša beba svakim danom postaje sve jača i aktivnija, pa zato morate dodatno da povedete računa o njenoj sigurnosti. Ne ostavljajte bebu bez nadzora na stočiću za presvlačenje, čak ni na minut. Jedan iznenadan, nagli pokret je dovoljan da se dete nađe na podu. Čak i kada se okrećete, pridržavajte bebu jednom rukom.

Ako beba koristi cuclu, nemojte da je kačite za tračicu ili lančić i stavljate detetu oko vrata. To pravilo se odnosi i na sve vrste ukrasnih lančića. Ako beba načini nespretan okret, oni mogu da dovedu do asfiksije, odnosno gušenja.

Vaša bebica je svakog dana sposobnija za komunikaciju i igru. Pokretnu igračku koja se vrti nad krevetićem - okačite tako da beba može s vremena na vreme da je pokrene rukama.

Babinje, koje naš narod nije bez razloga izmislio, već su prošle, a mama i beba ojačale, pa prvi gosti mogu da dođu u posetu.