Do sada je, verovatno, vaša beba usavršila tehniku puzanja, i dobro se kreće unaokolo. Što više jača svoje mišiće, to ih sve više koristi u pokušajima da ustane. Baš kada je spavanje preko noći postalo ugodna stvarnost, narasle bebine fizičke sposobnosti počinju da prekidaju njen san. Ali i vaš! Stoga nemojte da se iznenadite ako se probudi u toku noći samo da bi, na primer - isprobala stajanje u krevetiću!?

Pokazivanje i dohvatanje

● Otprilike u ovo vreme, neka deca počinju da pokazuju na predmete. Ona koriste svoje prstiće, kao da pitaju: "Hej, kako se ta igračka zove? Kako mogu da je dobijem, hoću da je istražim?". Beba će u tom slučaju da se okrene

Mogu ja to! Podstaknite bebu da stigne do određenog predmeta. Može li da ga dosegne iskorakom? Prevrtanjem? Puzanjem? Ako u pokušaju da dopre do njega počinje da biva frustrirana, pomozite joj pomeranjem predmeta bliže njoj. Tako može da se "protegne" i dohvati ga. Obavezno joj kažite ime predmeta. Ponovite ga nekoliko puta. Posmatrajte bebu: ona sa velikom pažnjom gleda kako se vaša usta pokreću, kako "oblikujete" reči.

i gleda u vas, očekujući pomoć.

● Pokušajte da se oduprete porivu da pokupite predmet i donesete ga bebi svaki put kada ona to «traži» od vas, ili da joj ga vratite ako ga baci. Predmeti zanimljivog izgleda, koji su van domašaja vašeg mališe - savršen su mamac koji ga inspiriše da se kreće. 

● Važno je poštovati decu kao sposobne pojedince i podržavati njihov razvoj veština, uključujući i svojevrsno rešavanje problema. Koristite primamljive igračke da "stvorite" situacije u kojima će beba da bude uspešna. Učenje da radi nešto za sebe - podržava njeno pozitivno mišljenje o sebi i čini je srećnom zbog svojih "dostignuća".

Stajanje i puzanje

● Iako uspešno puzi, kao da ta aktivnost nije dovoljno uzbudljiva za bebu - pa će, možda, pokušati da ustane. Ipak, to nije baš tako lako: ne samo da zahteva jake noge, već beba takođe mora da proceni kako da se savije u kolenima, uhvati iznad njih, i prebaci svoju težinu.

● Kada konačno uspe da ustane, eto novog problema - beba neće znati kako da se spusti. Međutim, većina beba zbog toga ne brine na samom početku. Jer, u tom položaju vole da cupkaju, da se  njišu…prebacujući težinu sa jedne noge na drugu, pritom se držeći jednom rukom za neki oslonac. Ali, kada se nejako telo poprilično zamori, beba će očekivati pomoć od vas, ili osobe koja je čuva.

●Ako se kod vaše bebe i dalje ne javlja želja za stajanjem, nemojte da brinete. Važno je da stalno imate na umu da razvoj pojedinih veština "nastupa" iznenada, nekad je to u naletima. Naime, ukoliko vaša beba nije toliko zainteresovana za "grubu" motoriku, za "krupne" motorne veštine, logično je da još uvek ne može da puzi, ili da stoji izvesno vreme. Međutim, ukoliko ste ipak zabrinuti, najbolje je da razgovarate sa pedijatrom koji prati bebu. Naš savet: uživajte dok možete!

PageBreak

bebin-osmi-mesec

Sporno spavanje

● Ovo je uobičajeno vreme kada mnoga deca, koja su već uspostavila rutinu spavanja, počinju da se bude usred noći. Često se dešava da se iznenada "štrecnu", nešto glasno promrmljaju,  uzviknu ili, čak, na kratko zajecaju, a zatim da se sama vrate na spavanje. No, ponekad se može desiti da plaču još izvesno vreme, pa i da taj neočekivani plač potraje. 

● Neretko, bebe specifičnim oglašavanjem "traže" od svojih pospanih roditelja da hitno dođu, kao da je u pitanju preka potreba. A onda, kada ih vide, kao da ozareno kažu: "Hej, pogledajte me, ja sam spremna za još malo vežbanja". Ili, pomalo zabrinuto: "Nego šta, umem da stojim! Ali… iz tog položaja ne umem da sednem".

● Naravno, ovakve i slične situacije su izuzetno frustrirajuće za roditelje. Taman kada su imali onaj divan osećaj da konačno mogu da se dobro ispavaju (posle mnogo "noćnih dežurstava"), sve se rasprslo kao mehur od sapunice. Sada su, odjednom, prinuđeni da ponovo ustaju - ponekad i nekoliko puta tokom noći!

Muzika uz pokrete

● Bebe jako vole pesmice i muziku! Istraživanja pokazuju da muzika, kao i imitiranje raznih zvukova koje beba čuje od roditelja - u velikoj meri podstiču razvoj jezika i kasnije pismenosti. Više je nego verovatno da ste vi do

Muzika zabavlja bebe, a istovremeno pomaže njihovom mentalnom, emocionalnom i psihološkom zdravlju

sada mnogo puta pevali vašoj bebi. Bez obzira da li su to bile nežne, tihe uspavanke, ili nešto veselo i 
"otkačeno".

● Iskoristite "tradicionalne" pesmice i brojalice za decu, koje  uključuju i pokret - kao što su, na primer: "Taši, taši, tanana...", "Ja sam mala princeza....". Pokažite bebi te pokrete na sebi, ili lagano pokrećite njene ruke i šačice, proprativši tako reči pesme. Za kratko vreme, ona će pokušati da isproba neke svoje pokrete i "uskladi" ih sa pevanjem. Prema rečima stručnjaka, dodavanje "akcije" pesmama - podstiče bebu da koristi obe strane mozga. To je tako jednostavno! Probajte.

Još zanimljivosti o razvoju bebe u ovom uzrastu potražite na sledećoj strani!

PageBreak

bebin-osmi-mesec

Fotografije i ogledala

● I bebin intelekt se konstantno razvija. Ona sada može da "poveže" sebe sa svojim likom na fotografiji. Isto važi i za njen odraz u ogledalu. Ako želite da razonodite vašu bebu, dajte joj da gleda fotografije voljenih osoba.

Abum samo za bebuBilo bi dobro da kupite ili, još bolje, napravite foto album. Stavite u njega fotografije bebinih omiljenih rođaka. Osim fotografija dede i bake, poželjne su i slike tetaka, stričeva, ujaka… pa i onih koji žive daleko, a koje još nije videla. Ne zaboravite kućne ljubimce, ako ih imate. Pričajte bebi o ljudima u albumu. Vremenom će umeti da pokaže članove porodice kada izgovorite njihova imena


● Fotografije ne služe samo za zabavu, već i pomažu deci kada su odvojena od roditelja. Obezbedite bebi vašu sliku, kao i sliku vašeg partnera, ali i drugih članova porodice. Važno je da ima i vlastite fotografije, i to obavezno one na kojima obavlja omiljene aktivnosti sa vama. Kada vi niste pored nje, ili se beba oseća tužno, ili kada jednom ode u jaslice… možda će joj upravo gledanje vaše slike pomoći da prevaziđe teške trenutke, tako da može da se vrati igri i učenju.

Više pomoći oko razvoja bebe

S obzirom da neprestano razmišljate o razvoju vašeg deteta, trebalo bi da znate da je svaka beba ličnost za sebe. Zbog toga nema mesta za vašu zabrinutost da li je ranije ili kasnije dosegla neke  korake u okviru određenih razvojnih prekretnica. Ona sledi "svoj put", pa će vremenom sve da dođe na svoje mesto. U svakom slučaju, granica razdvajanja po mesecima je veoma fleksibilna. Ako imate neke nedoumice, razgovarajte sa pedijatrom vaše bebe, on će vam sve objasniti.  

Snežana Damnjanović Mitić