Paradajz je odličan izvor vitamina A i C, ali sa njim u početku ipak treba biti oprezan.

Kada se u bebinu ishranu uvodi paradajz?

Uobičajena preporuka pedijatara je da se paradajz u ishranu bebe uvede između njenog desetog i dvanaestog meseca. Razlog zbog kog se paradajz uvodi kasnije je njegova kiselost, koja može da bude neprijatna za bebin, još uvek, nedovoljno razvijen digestivni trakt.

Paradajz je u zapravo voće i sadrži visok nivo kiselosti koja može kod bebe da prouzrokuje "nemirna creva", ponekad čak i osip oko usta i/ili guze. Bebe najčešće ovako reaguju na sirov paradajz, dok kuvani ne veoma retko može da izazove ove pojave jer kuvanje (kao i kuvanje voća) reguliše kiselost. Zbog toga, neki roditelji ne čekaju deseti mesec, već u bejbi meni već od osmog meseca uvode paradajz sos.

Ukoliko niste sigurni, ili je vaša beba ranije imala reakcije na neke naminice, obavezno se oko uvođenja paradajza posavetujte sa vašim pedijatrom.

Nutritivna vrednost paradajza

Jedan paradajz srednje veličine sadrži u proseku 47 odsto preporučenog dnevnog unosa vitamina C, i u proseku 22 odsto preporučenog dnevnog unosa vitamina A.

Zbog visokog sadržaja vitamina C, paradajz pomaže apsorpciju gvožđa.

Kako izabrati i čuvati paradajz

Paradajz organske proizvodnje, naravno, uvek je najbolji izbor. 

Kada birate paradajz trudite se da bude svež, kada god je to moguće. Birajte paradajz koji nije nigde udaren' ili zgnječen i koji ne pokazuje znake truljenja. Gledajte da bude čvrst, ali ne i tvrd, mada paradajz uvek može da dozri kod kuće.

Savet: paradajz nemojte stavljati u frižider dok ga:

- ne skuvate

- ne iseckate i ne stavite u jelo kao što je salata ili salsa

- potpuno ne sazri

Paradajz nemojte da stavljajte na mesto izloženo direktnoj sunčevoj svetlost kako ne bi ubrzali sazrevanje. 

Zreo paradajz može da izdrži na sobnoj temperauri dva do tri dana. Zreo paradajz koji ste čuvali u frižideru držite deset minuta na sobnoj temperaturi pre konzumiranja.

Najbolji način pripreme

Paradajz možete kuvati na pari ili propržiti. Najčešće se preporučuje blago prženje na malo maslinovog ulja, a zatim pasiranje. Možete da napravite i paradajz sos na tradicionalan način.

Recepti za bebe sa paradajzom

Paradajz pire

Potrebno vam je:

- 4-5 većih paradajzeva

- 600ml vode

- začini koje ste već uveli u bebinu ishranu

Priprema:

Očistite i operite paradajz, pa ga iseckajte na kockice. Stavite paradajz u tiganj i dodajte vodu. Ostavite da se krčka dok se ne pretvori u sos, ukoliko je potrebno ispasirajte. Ukoliko želite dodajte luk i/ili papriku, ali ih obavezno propržite pre dodavanja u sos.

Paradajz i tikvice

Potrebno vam je:

- 2 tikvice

- 2 paradajza srednje veličine

- malo maslinovog ulja

Priprema:

Operite, očistite i iseckajte na kockice tikvice i paradajz. Zagrejte ulje u tiganju. Stavite povrće u tiganj i ostavite da se krčka dok povrće ne omekša. Servirajte preko pirinča ili dodajte kockice kuvane piletine, govedine ili ribe.

Supa od paradajza i pirinča

Potrebno vam je:

- 1 veliki luk, sitno iseckan

- 100 g sitno iseckanog celera

- 1 iseckana šargarepa srednje veličine

- 3 kašike putera

- 1l pilećeg bujona

- 3 kašike nekuvanog pirinča

- mleveni biber (po želji)

- 25 g sitno iseckanog svežeg peršuna

Priprema:

U šerpi na puteru blago propržiti luk, celer i šargarepu, dok ne omekša. Dodajte paradajz i malu količinu pilećeg bujona. Krčkajte 15 minuta. Dodajte preostali bujon i pirinač. Posolite, dodajte malo bibera. Krčkajte još 20-30 minuta. 

Hrana koja odlično kombinuje sa paradajzom

Šargarepa

Kukuruz

Plavi patlidžan

Boranija

Grašak

Sočivo

Banane

Tikvice

Praziluk

Testenina

Pirinač

Piletina

Svinjetina

Govedina