Pročitajte savete kako da hranite mališane koji imaju ekceme na koži.

Ekcem kod beba

Ukoliko beba odmah po rođenju dobije ekcem, jedino što može da se učini jeste da se što duže doji - i to najmanje godinu dana, a idealno bi bilo i duže. Jer, što duže sisa, veće su šanse da ekcem spontano nestane tokom odrastanja.

Dok doji, majka mora da vodi računa o pravilnoj ishrani: da izbegava industrijsku i konzervisanu hranu, slatkiše, suhomesnate prerađevine i gazirane sokove, da smanji unos kafe. Potrebno je da unosi što više sveže i prirodne hrane u vidu voća, povrća i integralnih žitarica, da konzumira meso pastrmke, maslinovo i laneno ulje, semenke lana, susama, bundeve, badema...

Ekcem kod predškolaca

Ako je vaš mališan počeo da jede čvrstu hranu, nemojte da podležete uticaju većine i uvodite mu slatkiše i razne industrijske grickalice. Nema potrebe da žurite sa tim, a budite sigurni da mu to neće nedostajati.

Kako postići idealnu pH vrednost organizma?

Previše slatke hrane (to jest šećera), soli i zasićenih masnoća (kojih ima u svim životinjskim namirnicama i margarinima, zapravo u većini industrijskih proizvoda) - povećava kiselost organizma, što pogoduje nastanku ili pogoršavanju ekcema. Sa druge strane, alkalizacija organizma, odnosno unošenje hrane koja je bazna, može značajno da ublaži neprijatne simptome koji prate ekcem. U velikom broju slučajeva, on može i potpuno da nestane, i to u kratkom vremenskom roku.

Održavanje pH vrednosti pomoću pravilne ishrane podrazumeva plansko pripremanje obroka, ali će mame vrlo lako da savladaju tu „veštinu“. Za početak, iz ishrane treba izbaciti šećer, belo brašno (hleb, testeninu), mesne prerađevine (viršle, paštete, salame, slaninu), kupovne sokove. Svakodnevna ishrana treba da se bazira na unosu 20 odsto namirnica koje imaju kiseli pH (meso, cela jaja, riba, integralni pirinač, krompir bez ljuske, mahunarke, jogurt, mladi sir) i 80 odsto baznih namirnica (sveže voće - naročito limun i dinja, suvo voće, povrće, proso, med, malteks, krompir sa ljuskom, žumance, maslinovo ulje, bademi, bundeva). 

Primer jelovnika za jedan dan

Nakon buđenja

Ujutru, nakon buđenja, detetu dati sveže isceđen sokić od voća po izboru, sa kašičicom meda (samo ako je starije od godinu dana i nije alergično na med), ili šejk od banane, kivija, šake crvenog bobičastog voća i meda (ako dete nije alergično na kivi, crveno voće i citruse), ili limunadu sa medom.

Doručak

Za doručak skuvati proso u pirinčanom ili nekom drugom biljnom mleku, zasladiti medom ili malteksom, i dodati sitno mlevene bademe. Osim ove kaše, možete da pravite i kašu od ovsenih pahuljica sa suvim grožđem, medom, cimetom, bademima, mlevenim lanenim semenom, bananama i sokom od ceđene pomorandže. Ako je dete malo, sve ovo možete da izblendirate.

Ručak

Čorba od bundeve ili nekog drugog povrća, koje je samo pet minuta kuvano a zatim izblendirano (duga termička obrada pretvara bazni pH u kiseli, pa će tako povrće koje je bazno - dugim kuvanjem da postane kiselo), parče kuvanog ili pečenog mesa i sveža salata, a za mlađu decu blendirano bareno povrće. 

Užina

Voće

Večera

Probiotski jogurt i domaći ražani ili kukuruzni krekeri, ili integralne palačinke sa malteksom, ili biljni čaj i integralni hleb sa džemom bez šećera.

Tekst: Sandra Živanović