Evo kratkog podsetnika najvažnijih pregleda u prvoj godini, koji će vam pomoći da pratite razvoj i zdravlje vašeg deteta.
Detaljni pregledi novorođenčeta obavljaju se u porodilištu. Sa navršenih mesec dana beba prelazi u nadležnost doma zdravlja.
1. Patronažne posete u kući obavlja patronažna sestra, po potrebi pedijatar. One obuhvataju: pet poseta babinjari i novorođenčetu od prvog dana po izlasku iz porodilišta i dve posete odojčetu (sa 5 i 9 meseci), odnosno četiri posete odojčetu sa rizikom po razvoj.
Uzrast: mesec dana
Kada napuni mesec dana beba bi trebalo da ima svoju zdravstvenu knjižicu i sa njom i listom za novorođenče se prijavljuje u dečji dispanzer kod izabranog pedijatra. Prvi pregled je najvažniji i obavlja se u savetovalištu za zdravu decu. Tom prilikom se bebi otvara zdravstveni karton i upisiju podaci iz lista za novorođenče. Medicinska sestra meri bebu i podatke (telesna masa, dužina i obim glave) upisuje u grafikone rasta. Lekar se, pregledom dokumentacije, informiše o zdravstvenom stanju majke i deteta i uzima anamnezu o toku trudnoće i porođaja, a zatim obavlja detaljan pregled bebe.
Ona, potom, dobija drugu dozu vakcine protiv hepatitisa B i uput za ultrazvučni pregled kukova koji treba obaviti u narednih mesec dana, poželjno do uzrasta od šest nedelja. U razgovoru sa majkom, lekar daje savet o nezi i ishrani i ukazuje na značaj dojenja, širokog povijanja i vitaminske profilakse.
Uzrast: 2 meseca
Pri ovom pregledu ponavljaju se antropometrijska merenja (telesna masa, dužina i obim glave) i detaljan lekarski pregled bebe. Zatim ona dobija sledeće vakcine:
■ prvu dozu vakcina: DI TE PER (difterija, tetanus, veliki kašalj), POLIO (dečija paraliza) i HIB (hemofilusom influence B izazvane infekcije) ili umesto ove tri - prvu dozu petovalentne vakcine (koja je kod nas fakultativna i plaća se),
■ treću dozu vakcine protiv hepatitisa B ako je majka bila HBs pozitivna tokom trudnoće.