Nos ili nosna šupljina nije samo prostor za vazdušni put do pluća i nazad, već je sastavni deo sistema za disanje, za govor i za čulo ukusa. Sve ove funkcije zavise od pravilnog nosnog disanja. 

Na samom ulasku u nosnu šupljinu nalaze se dlačice koje zaustavljaju nepoželjne krupnije čestice, a sluznica nosa ima zadatak da prečišćava vazduh. Prolazeći ovim putem, vazduh se zagreva na temperaturi od 31 do 37 stepeni.

Nije teško zamisliti da svaki poremećaj na ovom vazdušnom putu izaziva određene neprijatnosti, pa i bolest.

Zapušen nosić kod novorođenčeta

Kada se desi da se nosić zapuši bebama koje su tek izašle iz porodilišta, kao i u narednom periodu, preporuka je da se  nosić čisti fiziološkim rastvorom. Kako to uraditi? Beba se okrene na stranu i, u nozdrvu koja je odozgo, ukapa se nekoliko kapi rastvora. Nakon 1-2 minuta (kada kapi prođu u grlo) beba se okrene na drugu stranu i ponovi ista procedura. Ako je potrebno, ostatak sekreta se može izvući usisavanjem pomoću specijalnih pumpica koje se mogu naći u apotekama. Fiziološki rastvor nije lek, samo ime mu kaže šta je. Može se nesmetano koristiti koliko god puta treba, u periodu koji nema ograničenje. Važno je da se nosić bebe ispira svaki puta kada je zapušen, a naročito pre podoja.

Deca svih uzrasta često imaju problem sa zapušenim nosićem, čiji je uzrok svakako sekret koji se "proizvodi" u sluzokoži nosa, kao odgovor na različite nadražaje. Moglo bi se reći da je "neprijatelj" zadržan na samoj ulaznoj "kapiji", jer je nosić unutra obložen trepljicama koje zadržavaju nepoželjne čestice.

Veća deca mogu da se "izbore" sa sekretom- izbace ga u maramicu ili ga progutaju, dok su bebe sasvim bespomoćne. One ne znaju da dišu na usta i ne znaju da nam kažu šta im smeta. Kada pokušaju da sisaju, ubrzo, nervozno odustaju. Znaju samo da nam plačem skrenu pažnu da nešto nije u redu.

Njihov nosić je najčešće zapušen zbog suvog vazduha u sobi u kojoj borave. Otuda preporuka za sve roditelje da se prostorija češće provetrava i vazduh vlaži na dostupne načine (ovlaživač vazduha, posude na radijatorima, sušenje bebine gardarobe...).

Osim toga, uzrok zapušenog nosića mogu da budu i drugi problemi – prehlada, bakterije u nosu, alergije...

Kad je beba prehlađena

Tačno je da su bebe zaštićene nasleđenim imunitetom i da se dojenjem dodatno štite, ali pod navalom raznih uzročnika iz našeg okruženja, bebe ipak mogu da se prehlade. Stručnjaci stoga kažu da se u prvoj godini očekuje oko šest do osam prehlada.

Za roditelje, svako curenje iz nosa izaziva zabrinutost i nedoumicu: da li je obična prehlada ili je ozbiljna infekcija. Za utehu, treba imati na umu da dete sa prvim curenjem nosića počinje da stvara svoj imuni sistem.

U prvim danima prehlade, apetit je smanjen, dete nemirno spava, nervozno je, ponekad uplašeno. Često su ova stanja praćena povećanom temperaturom, a posle dva tri dana počne i nosić da curi.

UPOZORENJE ! Ako je temperatura veća od 38,5 C, a beba mlađa od tri meseca, odmah idite kod svog pedijatra.  

Ako znamo da prehlada traje desetak dana, kako vreme prolazi dete je veselije, uglavnom bolje jede, sekret iz nosa se zgušnjava i tada je potrebno rastopiti ga, kako bi se lakše izbacio, fiziološkim rastvorom ili nekim od kapi koje prepiše lekar.

Bakterije u nosu

Ako dete ide u kolektiv ili ima starijeg brata ili sestru koji idu u kolektiv lako je zaključiti otkud bakterije u nosu. Naravno nisu sve bakterije opasne, neke tu "stanuju" i za njih nam je lako, ali za one "gadne", što se prenose preko ruku, naročito prstića koji traže zakopano blago u nosu, e za te će pedijatar odlučiti kako se leče.

Da bi se postavila tačna dijagnoza najčešće se uzima detetu bris iz nosa i ždrela, određuje antibiogram i po potrebi uključuje antibiotik u lečenje.

Kad je uzrok alergija....

Dugotrajno zapušen nosić ukazuje da se možda radi o reakciji na alergen iz detetove okoline. Kada se postavi dijagnoza alergiskog rinitisa, primenjuje se odgovarajuća terapija, koja veoma brzo smanji otok sluzokože i otkloni većinu tegoba kao i zapušenost nosa.

Bez obzira na lečenje, čišćenje nosa se sprovodi kako bi disajni put bio slobodan, a čista sluzokoža pomaže da se lakše reši novonastali problem. Fiziološki rastvor sprečava komplikacije dugotrajnog zapušenja nosa koje za posledicu ima, najčešće, zapalenje srednjeg uva.

Anđelka Kotević, viša medicinska sestra, šef službe "Halobeba" u Gradskom zavodu za javno zdravlje