Nasilje je, nažalost, sastavni deo našeg sveta, naročito među decom. Ipak, u toj priči roditelji imaju veoma važnu ulogu - da spreče pojavu ovakvog ponašanja među decom. Oni imaju moć da podstiču pozitivne aspekte detetovog ponašanja i smanje količinu agresije. Dajući primer svojim ponašanjem, ali i putem razgovora i diskusije o lošem ponašanju, roditelj ima sposobnost da kod deteta stvori lepe, a iskoreni one loše i ružne navike.
Izdvajamo nekoliko važnih saveta koji će roditeljima pomoći da nauče decu da ne treba da budu nasilna i da radije govore o svojim osećanjima.
Šta roditelji mogu da urade?
- Stvorite sa detetom odnos pun podrške i ljubavi. Na dnevnom nivou provodite vreme zajedno.
- Podstičite lepo ponašanje pohvalama.
- Jačajte detetovo samopouzdanje. Deca koja se osećaju dobro sama sa sobom lakše rešavaju problematične situacije u društvu.
- Postavite granice - nikada se ne tučemo niti vređamo rečima!
- Ne kažnjavajte dete batinama, već ih učite da loše ponašanje ima posledice.
- Dajte primer detetu - ne budite nasilni i budite strpljivi sa detetom. Naučite da kontrolišete sopstveni bes, a dete će upijati vaše ponašanje. Iskazujte osećanja rečima, i pokažite da je to najbolji način.
- U problemskoj situaciji budite smireni, uključite dete u diskusiju i radite zajedno kako biste rešili svaki konflikt. Kada sami ostanete smireni u napetoj situaciji i deca će naučiti da kontrolišu bes.
- Razgovarajte sa detetom i pokušajte da razumete osećanja. Kada roditelj sluša, dete će lakše kontrolisati svoje agresivno ponašanje.
- Ograničite detetu pristup nasilju putem medija. Objasnite da takve stvari koje vide imaju posledice i porazgovarajte o tome.
- Ako dete sluša o nasilju na televiziji, dozvolite mu da ispriča svoja osećanja na tu temu. Poslušajte njihove strahove, tugu ili zbunjenost.
- Razgovarajte o oružju kao nečemu opasnom i ne dozvolite detetu da dođe u posed istog.
- Naučite ih toleranciji. Nemojte diskriminisati ljude koji su drugačiji.
- Znajte gde vaše dete provodi vreme posle škole i pratite sa kim se druži.
- Čitajte sa svojim detetom.
- Identifikujte faktore rizika koji mogu dovesti do nasilnog ponašanja deteta.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta Grada Beograda, Gradske uprave grada Beograda, Sekretarijata za informisanje.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna