Skoro 12 odsto ispitanika misli da je vantelesna oplodnja jedini vid lečenja steriliteta i da se jedino tako može rešiti problem začeća. Zabrinjavajući je i podatak da više od 14 odsto građana misli da je neplodnost nasledna bolest.
– Anketa pokazuje da građani Srbije u reproduktivnom dobu, posebno žene, nisu dovoljno informisani o proceduri vantelesne oplodnje, nisu upoznati sa zakonskim regulativama i ne znaju svoja prava, apsolutno nisu upoznati sa procedurom donacije reproduktivnih ćelija i embriona, ne znaju koliko novca treba izdvojiti za jedan pokušaj vantelesne oplodnje u Srbiji, a nisu dovoljno informisani ni o svom reproduktivnom zdravlju. Takođe, smatraju da im informacije nisu lako dostupne – kaže Sandra Jovanović, predsednica Udruženja „Šansa za roditeljstvo“. Zato smo je pitali sledeće:
Da li je vantelesna oplodnja jedino rešenje za sterilitet?
– Ne moraju svi na VTO, neki parovi problem rešavaju inseminacijom, postupkom kojim se obrađen uzorak sperme ubacuje direktno u matericu žene, neki pak hormonskim terapijama, a neki uzimanjem određenih lekova. Ukoliko se tri inseminacije ne završe trudnoćom – par ulazi u proceduru vantelesne oplodnje, osim u slučajevima kada medicinske indikacije (npr. zatvoreni jajovodi, mali broj spermatozoida i sl.) nalažu da se odmah primeni postupak VTO.
Koliko pokušaja plaća država?
– Država sada finansira tri postupka vantelesne oplodnje, s tim što je gornja starosna granica za žene 42 godine. To je osnovni uslov koji moraju da ispune kako bi im RFZO finansirao postupak VTO. Država ima potpisane ugovore sa 11 privatnih klinika, pa parovi osim državnih mogu izabrati i neku privatnu kliniku za proceduru VTO. Sve analize za pripremu moguće je uraditi o trošku Fonda uz zdravstvenu knjižicu, osim AMH hormona, a prosečna cena te analize je oko 2.000 dinara.
Koliko traje postupak?
– Vantelesna oplodnja ne iziskuje ostanak u bolnici. Ceo postupak traje oko 15 dana, a iščekivanje rezultata čeka se, takođe, petnaestak dana. Često, iako su svi uslovi ispunjeni, organizam pripremljen, embrioni dobrog kvaliteta, ipak ne dolazi do začeća. Kako i zašto? To medicina za sada nije utvrdila. Vantelesna oplodnja svuda u svetu uspešna je u okvirima od 27 do 33 odsto.
Koliko se embriona ubacuje u matericu?
– Kod nas je praksa da se u matericu žene vraća do tri embriona po ciklusu iz straha od multiplih trudnoća. Ostatak embriona parovi mogu za zamrznu, ali zamrzavanje i odmrzavanje embriona, za sada, ne pokriva Fond, a ova procedura je veoma skupa. Oni koji nemaju sredstva za zamrzavanje uništavaju embrione, pa ako im ne uspe vantelesna oplodnja, sledeći put sve prolaze ispočetka.
Koja je cena postupka VTO kod privatnika?
– Ako ne ispunjavate uslove za vantelesnu oplodnju o trošku države, prosečna cena VTO u Srbiji je oko 2.500 evra bez lekova. Na postupak VTO o svom trošku idu parovi koji su iskoristili tri postupka a nisu dobili dete, žene starije od 42 godine, zatim parovi koji ne žele da prikupljaju analize i idu na državne komisije, kao i oni kod kojih je prisutan muški sterilitet. Nažalost, država ne omogućava da u postupak uđu muškarci kod kojih se spermatozoidi mogu dobiti biopsijom testisa ili na neki drugi način.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna