Način na koji električna energija deluje na ljudski organizam zavisi od sledećih faktora a to su: napon izvora, frekvencija struje i vreme delovanja. A evo šta se dešava ukoliko struja u odnosu na ove faktore dođe u kontakt sa našim telom.
Struja niskih frekvencija
Kada struja visoke frekvencije teče po površini kože dolazi do opekotina, dok kod struje niske frekvencije ili jednosmerne struje u dodiru sa kožom dolazi do grčenja mišića, tzv. strujnog udara.
Ukoliko dođe do proticanja struje niske frekvencije kroz ljudski organizam može se desiti sledeće:
- Može doći do opekotina i najopasnije su one nastale direktnim zagrejavanjem ljudskog organizma el. energijom.
- Može doći do mehaničkih povreda.
- Može doći do elektrolitičkih oštećenja ljudskog organizma
- Može doći do gušenja.
Najčešće povrede u domu
Do indirektnog dodira u domu može doći usled kvara nekog uređaja.
Primer je grejač bojlera čija je izolacija probila. U ovom slučaju dolazi do pojave visokog napona na samom kućištu bojlera.
Prema rečima vodoinstalatera Tome Dimića, veliku opasnost po porodicu mogu da predstavljaju stare instalacije.
"Obično su u pitanju instalacije gde je uzemljenje veoma loše. Kada pregori grejač u bojleru, odnosno, kada se istopi sve okolo, unutra ostaje žica koja greje vodu. Kod starih instalacija kada grejač "probije", bojler bude pod naponom a sklopka ne može da 'iskoči'",objašnjava ovaj vodoinstalater.
Kada sklopka ne odradi svoj deo posla, prema rečima Tome Dimića, jedini provodnik struje je - upravo čovek koji se u tom momentu nalazi u kadi.
"Tada se kroz vodu prenosi struja i elekrticitet je rasprostranjen kroz celo telo, a ne samo na neke delove tela", priča vodoinstalater Dimić.
Osim strujnog udara, opasnost kada je bojler u pitanju, javlja se i u vidu eksplozije.
Kako se zaštititi?
"U bojleru postoji sigurnosni termostat koji reguliše temperaturu u bojleru, odnosno, kada se voda u bojleru ugreje, taj termostat gasi bojler. Takođe, tu je i sigurnosni ventil na bojleru koji ako je neispravan ne može da propusti paru kroz sebe. Kada bojler bude pun pare, dolazi do pritiska i tada bojler eksplodira kao bomba", priča Dimić.
Pored bojlera, do tragedije može doći i kada nastupi kratak spoj između grejalice i bojlera ako su upaljeni tokom tuširanja, ili mnogo češće, prilikom kupanja bebe.
Fen za kosu
Prema savetima električara, fen ne smete koristiti u blizini kada, tuš kabina, bazena ili drugih mokrih površina. Ukoliko koristite fen u kupatilu, obavezno isključite kabl iz utičnice nakon upotrebe. To pravilo takođe važi čak iako je fen isključen na dugme.
S obzirom da nisu vodootporni, ovi električni uređaji ne smeju doći u kontakt sa vodom. Osim što mogu da se pokvare, postoji velika opasnost od elektrošoka ukoliko fen dođe u kontakt sa vodom ili većom količinom vodene pare.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna