Danas se zna da su karijes, kao i parodontopatija infektivna oboljenja. To su ujedno i najčešća oralna oboljenja, ali i jedna od najčešćih oboljenja generalno.
Bez karijesa u trudnoći
Deca se rađaju sa sterilnom usnom dupljom. Bakterije koje nastanjuju ovo područije dobijaju od okoline. U prvom redu od majki. Mnogobrojna istraživanja ukazuju na to da deca imaju sličnu oralnu mikrofloru, kao i njihove majke. Zato je jako važno da majka još u toku trudnoće sanira sva oralna oboljenja, da nema akutni karijes.
Takođe je važno da majke vode računa o stanju desni. Dokazano je da bakterije koje uzrokuju zapaljenje desni utiču na plod i mogu dovesti čak i do prevremenog porođaja.
Stop bakterijama- ne ljubite decu u usta!
Na društvenim mrežama je prisutan trend da mnoge majke postavljaju fotografije na kojima ljube svoje mališane u usta. Vode se brojne polemike, pri čemu neki opravdavaju ovaj vid razmene nežnosti, opravdavajući to jačanjem emotivne povezanosti majke i deteta, dok drugi osporavaju ovaj vid pokazivanja ljubavi.
Roditelj kao dobar uzor
Jedna od najboljih stvari koje možete da uradite za oralno zdravlje svog deteta, je da vodite računa o svom oralnom zdravlju, da redovno posećujete stomatologa, održavate adekvatnu oralnu higijenu. Na taj način i detetu dajete dobar primer. Deca oponašaju roditelje, tako da ukoliko ste vi odgovorni, imate sanirane zube, vodite računa o svom oralnom zdravlju, velike su šane da će i vaše dete prihvatiti te navike, koje će mu pomoći pri očuvanju zdravlja usta i zuba.
Zašto trudnicama trnu ruke, prsti, noge, leđa? Uglavnom je uzrok bezazlen, a evo kada ipak morate kod lekara
Jedna navika trudnica krivac je za gojaznost kod dece: Znamo da je loša, ali nikad je ne biste povezali sa tim
9 poruka za mame koje čekaju drugo dete: Prvenac može da postane zahtevan, ali jedna stvar će vas oduševiti
Trudnica je osetila čudan simptom i obratila se ChatGPT-u: Jedno pitanje je spaslo život njoj i bebi
Koje nedelje trudnoće su "najkritičnije": U ovim periodima je najveći rizik od komplikacija