Bebe uzrasta četiri ili pet meseci često drže podignute noge, gledaju svoja stopala i dodiruju bedra. Ako posmatramo ovaj položaj zarotiran za 90 stepeni videćemo da one, u stvari, sede!
Kada biste u ovom uzrastu stavili bebu da sedi, pod uticajem težine gornjeg dela tela i zemljine teže, došlo bi do sabijanja slabinskog dela kičmenog stuba (smanjenjem međupršljenskih prostora), koji u ovoj fazi još uvek ne može da održi pravilan uspravan položaj. Ove štetne posledice dovode do deformiteta kičme u dečjem uzrastu, što je uzrok ozbiljnih zdravstvenih problema u odraslom dobu. Zato, bebi treba dozvoliti da neometano, podizanjem nogu, jača sve one mišiće koji su potrebni za sedenje, a da istovremeno ne opterećuje kičmeni stub.
Nikako nemojte stavljati bebu da sedi sa šest meseci!
Većina beba nauči da se podiže na kolena i da puzi pre nego što samostalno zauzme sedeći položaj, dok manji broj to uradi obrnuto, prvo sednu, a onda iz sedećeg prelaze u četvoronožni položaj.
U osmom mesecu, beba se često okreće na oba boka i dok se oslanja na lakat jedne ruke drugom se igra. U ovom položaju uvežbava ravnotežu i polako se priprema za sedenje.
Tek krajem devetog meseca, iz ležećeg položaja na leđima beba može da se uspravi u bočni sedeći, sa osloncem na šaku - što je pripremna faza za uspravan sedeći položaj. Iz kosog sedećeg položaja sa savijenim nogama pokušava i da puzi, oslanjajući se na otvorene šake.
Još uvek nemojte stavljati bebu da sedi na ravnoj, čvrstoj podlozi!
Sa dvanaest meseci većina beba je u stanju da preko bočnog i kosog sedećeg, dođe u stabilan sedeći položaj na podu. Ovo podrazumeva da je u pravi sedeći položaj na čvrstoj i ravnoj površini beba došla bez tuđe pomoći.
Ako ste dozvolili bebi da se sama uspravi i sedne, ona će sedeti sigurno, sa pravim leđima i malo savijenim nogama. Kako je potreba za kretanjem u ovom uzrastu velika, beba će se na kratko poigrati i nastaviće da puzi.
Sada je pravo vreme da ostavite vašu bebu da nesmatano sedi!
Pored rizika da dođe do promena na kičmenom stubu, prevremeno stavljanje u pasivan sedeći položaj može i kod zdravih beba da dovede do zaostajanja u fizičkom razvoju. U sedećem položaju ne mogu da se treniraju leđni mišići (to beba radi kada je na stomaku), ali ni trbušni, koji se uvežbavaju na leđima podizanjem nogu, niti bočni koje će koristiti u hodu, a koje beba jača kada se igra na boku.
Ukoliko imate bebu uzrasta šest meseci do godinu dana i već ste je stavili u pasivan sedeći položaj, prestanite to da radite i dozvolite joj da se bez prisile pripremi za samostalno sedenje.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna