Svi ćemo se lako složiti s tvrdnjom da se rođenjem deteta stvara osnovna jedinica svakog društva – porodica. Zbog toga je važno, da bismo imali srećno i zdravo društvo, da i porodica bude skladna, uspešna i zadovoljna. A sve to zavisi od kvaliteta života u svakoj porodici pojedinačno. Ako odemo i korak dalje, bitni su zadovoljstvo i ostvarenost svakog člana porodice ponaosob.
Trudnoća sve menja
Dolazak bebe u kuću priprema se i organizuje gotovo od trenutka spoznaje da će mali član porodice ugledati svetlost dana kroz devet meseci. Parovi se pripremaju psihički, buduće mame menjaju ishranu, navike. Preuređuju se domovi, kupuju neophodne sitnice i krupni komadi nameštaja…
I komunikacija među budućim roditeljima dobija nove teme. Životni ritam se menja, buduća mama je sve umornija i pospanija, zatim ushićena i nervozna, da bi, kako se srećni događaj približava, postala nestrpljiva. Neretko se dešava da okolina, a i ona sama, primete strah i zabrinutost. Intimni trenuci i nežnost ponekad se prorede, pa čak i potpuno nestanu za vreme trudnoće. To često traje i dugo po rođenju deteta. Sve to unosi velike promene u odnos budućih roditelja. Njih dvoje su iz ljubavi i poštovanja odlučili da svoje živote posvete jedno drugom i da iz ljubavi osnuju svoju malu porodicu. Dok se ta porodica stvara i rađa, jezgro počinje da trpi.
Kada je mama samo mama
Posle porođaja mnoge žene svoju celokupnu ličnost i sva interesovanje preusmere na bebu i na njene potrebe: postaju mame. Posvećene i odgovorne, najčešće ne pridaju važnost svojim potrebama za snom i hranom. Sigurnost i zadovoljstvo bebe su joj jedina i najvažnija briga. U takvoj situaciji gotovo da potpuno gase u sebi ulogu supruge – životne partnerke. Na taj način partner dobija ulogu tate i u očima mame gubi ulogu partnera. S druge strane, može se desiti da uloga mame nije osvešćena kao primarna, te da svakodnevne aktivnosti i hronični umor onemogućavaju ženu da se posveti sebi, poslu, izlascima, hobiju u onoj meri koliko bi ona to želela. Ona postaje nezadovoljna, ljuta na situaciju u kojoj se nasal, pa čak i ljubomorna na slobodu svog partnera, što dovodi do čestih svađa, prebacivanja i dugotrajnog nezadovoljstva. Ovakve situacije su veliki izazov za brak i zajednicu.
Sve naše uloge
Svi u sebi nosimo mnogo uloga. Rođenjem je svaka žena najpre bila ćerka, možda sestra i unuka. Kasnije u životu postaje drugarica, simpatija, devojka, kuma, učenica, možda studentkinja, zaposlena devojka.
Svaki bračni partner, osim uloga muža i žene i novostečenih uloga mame i tate, ima i uloge koje su građene tokom života. Ukoliko se rođenjem deteta balans između kvaliteta življenja ovih uloga bitno naruši i ostane narušen duže vreme, najpre se javlja pojedinačno nezadovoljstvo partnera, zatim se širi na par i potom na celu porodicu.
Sagledajte partnerove potrebe
Osnova zadovoljstva krije se u sagledavanju sopstvenih i partnerovih potreba u ulogama koje oboje imaju u životu, kao i ostvarivanju balansa između njih. Pod tim se ne podrazumeva kvantitet vremena koje provedemo u različitim ulogama već kvalitet življenja svake od uloga. Da bi jedna osoba bila zadovoljna, važno je da postigne ravnotežu između uloga koje ima u životu i da za to ima razumevanje i podršku partnera. To konkretno znači da su iskrena komunikacija i međusobno poštovanje osnov uspešne veze ili braka.
Nije nužno (pa ni moguće) da partneri budu posvećeni jedno drugom sve vreme kada su u kući. Mnogo je važnije da ono malo vremena koje mogu da provedu zajedno, budu upućeni jedno na drugo i razgovaraju o temama ili se bave aktivnostima koje ih povezuju i jačaju njihovu vezu. S druge strane, važno je poštovati potrebu partnera da se posveti svojim aktivnostima koje ne uključuju drugog, a njega čine zadovoljnim i ostvarenim.
Tajna je u posvećenosti
Ključ uspeha je kvalitetno živeti svaku ulogu koja nam je važna. Drugim rečima, kada smo u ulozi roditelja, radimo to najbolje što umemo; kada smo s partnerom, budimo posvećeni odnosu i zajedničkom zadovoljstvu; kada smo s prijateljima, družimo se opušteno; kada smo na poslu, budimo efikasn, a kada odvojimo vreme za sebe i svoje lične potrebe, uživajmo u tim trenucima – kvalitetno. Nezadovoljstvo nastaje u (neuspešnim) pokušajima da ostvarimo sve uloge u jednom trenutku.
Dakle, samospoznajom šta nas čini srećnima, iskrenom komunikacijom i podrškom partnera moguće je ostvariti kvalitetnu vezu i zadovoljstvo u njoj – i u tako izazovnom periodu koji nastaje rođenjem deteta.
Tekst: Mirjana Gomilanović, ACC, profesionalni akreditovani kouč, specijalizovana u oblasti ostvarivanja životnog balansa
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna