Naučnici sa "Kings" koledža u Londonu ustanovili su da se na osnovu DNK analize fetusa (iz majčine krvi) sa velikom preciznošću može otkriti da li je fetus podložan Daunu ili ne.
U ovom istraživanju, čije je rezultate preneo britanski dnevni list Gardijan 7. juna 2013. godine, učestvovalo je 1.000 trudnica.
Daunov sindrom je oboljenje uzrokovano kopijom trizomijom hromozoma 21, a osobe sa ovim sindromom karakterišu specifičan izraz lica i umna zaostalost.
Trenutno se test na Daunov sindrom obavlja između 11. i 13. nedelje trudnoće. Test se vrši tako što se ultrazvukom proverava da li fetus ima višak tečnosti u predelu vrata, što može biti pokazatelj Daunovog sindroma. Trudnici se takođe proverava nivo određenih proteina i hormona. Na osnovu tih rezultata lekari utvrđuju da li postoji mogućnost da dete ima Daunov sindrom. Ovakvi testovi su samo indikatori a na osnovu rezultata, stručnjaci procenjjuju da li postoji potreba za dva invazivna, potencijalno rizična testa – biopsiju horionskih resica i amniocentezu. Biopsija hormonskih resica podrazumeva testiranje malog uzorka posteljice, a amniocenteza je procedura kojom se uzima plodova voda iz materice, koja se šalje na laboratorijske analize radi određivanja kariotipa bebe, odnosno broja i izgleda hromozoma. Ovi testovi u jednom od sto slučajeva mogu dovesti do pobačaja.
Međutim, novi, DNK, test je konkretniji i pokazuje, sa skoro potpunom preciznošću, da li će se beba roditi sa Daunovim sindromom ili ne. Posebno je važno i to što je sam proces testiranja manje agresivan.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu