U prirodi koja nas okružuje, vekovima su ljudi znali da razlikuju lekovite biljke - čija upotreba dovodi do povlačenja određenih zdravstvenih tegoba, od onih otrovnih - koje mogu da izazovu i ozbiljne poremećaje. Smatra se da su im u tome najbolji učitelji bile životinje, jer one nepogrešivo znaju koju biljku da izaberu i kao hranu i kao lek.
Nažalost, često čujemo kako odrasli kažu: "Ne želim da pijem čaj, nisam bolestan".
Za promene na koži
Neurodermatitis je alergijska reakcija kod odojčadi i dece. Počinje crvenilom, ljuštenjem kože i mehurićima koji nakon pucanja cure, a na kraju se stvaraju kraste. Te promene jako svrbe, pa dete često češanjem napravi ogrebotine, koje mogu da se inficiraju.
Šta može da pomogne
Čaj od hrasta: 200 g kore hrasta staviti u tri litra hladne vode. Nakon 12 sati podgrejati, procediti i isprati zahvaćeno područje.
Kamilica: Dnevno piti dve-tri šolje toplog čaja, koji može da se koristi i za ispiranje.
Za bolju krvnu sliku
Anemija (malokrvnost) se prilično često javlja kod dece. Manifestuje se bledilom kože i sluznica, krhkim noktima i kosom. Najčešći uzrok je nedovoljan unos gvožđa kroz ishranu.
Šta može da pomogne
Čaj od koprive: Kašičicu listova koprive preliti sa 2 dl ključale vode i ostaviti da odstoji pet minuta. Čaj procediti i piti dok je mlak. Preporučena doza iznosi tri šolje dnevno.
Čaj od četiri biljke: Pomešati istu količinu listova koprive, žalfije, majčine dušice i nane. Kašičicu ove čajne mešavine preliti sa 2,5 dl hladne vode, kuvati jedan minut, pa ostaviti da odstoji pet minuta. Procediti, zasladiti medom i dodati limunov sok. Dnevno treba popiti najmanje dve šolje ili oko pola litra čaja.
Za bolji rad stomaka
Dijareja (proliv) kod dece može da se javi iz više razloga, a najčešći su: stomačne infekcije, alergije, kao i konzumiranje veće količine masne hrane. U najvećem broju slučajeva nestaje sama od sebe nakon jednog do dva dana. Ukoliko se nastavi, ili dođe do pojave krvave stolice ili grčeva, neophodno je potražiti medicinsku pomoć.
Šta može da pomogne
* Kod blagih oblika dijareje, korisno je napraviti čaj od lista maline, biljke koja sadrži tanine i efikasno deluje na intestinalnu inflamaciju (zapaljenski proces u crevima), ruzmarina ili medunike.
* Cimet oslobađa od gasova i smanjuje stomačne tegobe.
* Banana i rogač su biljke bogate pektinima, koji pomažu kod zgušnjavanja stolice.
* Ne zaboravite, neophodno je davati detetu veliku količinu tečnosti, kako bi se sprečila moguća dehidratacija.
Za zdravo grlo
Kod upale krajnika (tonzilitis) mogu da pomognu čajevi ili suplementi napravljeni od ehinacee, kamilice, žalfije ili divizme. Ukoliko je dete navršilo tri godine, pomaže grgoljanje mešavine slane vode, meda i limuna. Takođe i žalfije, koja sadrži tanine, a oni deluju adstringentno i antimikrobno, pa efikasno ublažavaju upalu.
Tekst priredila Vesna Stanimirović
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna