Beba prve dane života provodi uglavnom spavajući. Čak i kada se probudi između dva hranjenja, vreme provodi u polusnu. Neke bebe istovremeno dremaju dok jedu, pa je potrebno podsticati ih na sisanje - dodirivanjem njihovih usana bradavicom. Do kraja prvog meseca, period živahnosti se povećava na dva-tri sata, uz jedan duži period popodne. Ako biste u ovom periodu bebu preterano stimulisali igračkama, naročito onim koje proizvode zvukove, ili joj stalno nešto pričali, pevali, nosili je u rukama... verovatno bi reagovala plačem.
Bez preterane stimulacije
Između treće i dvanaeste nedelje, kod većine beba se javlja period uznemirenosti krajem dana.
Prijatno okruženje
U prvom mesecu je dovoljno da, pored prijatnog okruženja u kome boravi, nasmejano lice roditelja bude ono što beba vidi kada je budna. Svetlo treba da bude prigušeno, muzika utišana, glas kojim joj se obraćate prijatan, a važno je i da joj se ne unosite previše u lice.
Kada beba napuni mesec dana, postavite vrtešku na krevetac, kako bi pratila igračke pogledom nakon što se probudi. Kada je smirena i naspavana, laganim pomeranjem zvečke i protresanjem da se čuje zvuk, navedite bebu da je prati pogledom sa jedne na drugu stranu.
Ne "zatrpavajte" bebu igračkama
U trećem mesecu uvedite "Baby gim" sa igračkom postavljenom na sredini, da bi beba glavu zadržavala u središnjoj liniji. Ako biste sve ove igračke koristili odmah od rođenja, ili bebu stalno nečim stimulisali, ona bi vrlo brzo postala razdražljiva.
Organizovan prostor za igru
Kada beba uči da koristi novu igračku, treba joj dati dovoljno vremena da je savlada, i pomoći joj u tome - najpre pridržavanjem, zatim stalnim dodavanjem kada je ispusti, kao i pokazivanjem šta sa igračkom može da se radi. U svakom trenutku, bebi na dohvat ruke treba da bude jedna-dve, najviše tri igračke. To važi i za bebu koja puzi, sedi ili hoda. Sve što je više od toga - stvara nered i dovodi do konfuzije kod deteta. Bebin prostor za igru mora da bude organizovan, kako bi ona mogla da koristi igračke na pravi način, što će omogućiti njen normalan motorni razvoj.
Previše animacije umanjuje koncentraciju
Odrasli nekada ne mogu da obuzdaju svoja osećanja, naročito kada je prisutno mnogo osoba: svako želi da pokaže koliko voli bebu, pa je neprestano neko drži u rukama, nosi kroz kuću, peva, igra sa njom...
U želji da zabavimo dete, dešava se da ne poštujemo njegove potrebe, koje ono sâmo ima. Ako ne znate šta treba da radite sa detetom a šta ne, dovoljno je samo da zamislite sebe u toj situaciji, pa će vam biti jasno da li i koliko treba da stimulišete mališana.
Snežana Milanović, visoki strukovni terapeut
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna