U današnje vreme, mnoge mame se žale da im partneri ne pomažu dovoljno oko dece i kućnih poslova. Pročitajte naše predloge kako da to promenite...
1. Gledajte stvari iz ugla vašeg partnera
Žene obično porede koliko su njihovi muževi angažovani u okviru porodice. Posmatrano iz te perspektive, jasno je da muškarci u većini slučajeva imaju mnogo manje obaveza od žena. Sa druge strane, muškarci obično sami sebe porede sa svojim očevima, odnosno kako su se oni ponašali, ili sa ostalim očevima iz svog okruženja. Gledano iz njihovog ugla, često su zadovoljni sobom i svojim angažovanjem u porodici i kući.
2. Prilagodite svoje "standarde" njegovim
Realno, muškarci i žene većinom imaju različite standarde, čak i sisteme vrednosti. Zato prihvatite da postoji mnogo drugačijih načina od vaših da se promene pelene, ili da se igra i zabavlja sa decom. Vaš partner će dete da uči nekim stvarima kojima vi nećete da ga učite, ali koje su takođe korisne. Vaš način nije jedini ispravan (čak i ako mislite da samo vi znate šta prija vašem detetu i šta je najbolje za njega).
3. Ponašajte se prema partneru kao ravnopravnom sa vama, a ne kao prema "pomagaču"
Pojedini muškarci sebe doživljavaju kao "asistente" mamama. Naravno, trebalo bi da preispitaju takav stav, ali i žene bi trebalo da promene svoje ideje o tome šta mogu da očekuju od muškaraca. Ukoliko stalno tražite da vam partner malo pomogne oko vaših obaveza, onda se podrazumeva da su sve obaveze na vama, a da on samo povremeno „uskače“. Bolje je da se od samog početka dogovorite oko podele poslova i obaveza, tako da se podrazumeva da neke stvari vaš partner obavlja samostalno, a ne da izigrava vašeg pomoćnika.
4. Hvalite vašeg partnera
Generalno, muškarci ne podnose da rade stvari u kojima se osećaju nekompetentno. U isto vreme, mnogi vole komplimente za obavljen posao. Zato ih pohvalite kada nešto dobro urade! Recite im da to ponove na isti način i sledeći put (čak i u situacijama kada biste vi sve uradili sasvim drugačije).
5. Dopustite tatama da više učestvuju
Čak i kada znate kako da smirite uplakanu bebu, pustite svog partnera da sam protumači razlog bebinog plača, i da pokuša da je smiri. Muškarci i žene imaju drugačije pristupe „rešavanju zadataka“ - muškarcima je potrebno što više prakse kako bi osetili samopouzdanje u vezi sa obavljanjem raznih obaveza oko deteta.
6. Priznajte da ne možete sve sami
Pokažite vašem mužu da i vi imate granice, i da postoje stvari koje ne možete da obavite sami, zbog čega je potrebno da se i on angažuje. Jasno mu recite kako bi vam i te kako značilo da preuzme veću ulogu što se tiče brige oko deteta i poslova u vašem domu.
7. Redefinišite "nadležnosti"
Kada je u pitanju podela obaveza, mnogi parovi imaju problema oko definisanja određenih "poslova". Naime, nisu u svim porodicama roditeljske obaveze u istoj ravni sa kućnim poslovima. Zato zamenite uloge s vremena na vreme. Pustite tatu da spremi večeru, dok se vi "rvete" sa klincima. Takva zamena uloga može da promeni vaš pogled na sve ono što obavlja vaš partner. Najbolje je da se dogovorite oko toga ko će šta da radi, i šta su čije obaveze. Potrudite se da oboje budete dosledni u sprovođenju onog što je dogovoreno.
Manja Perić Mitić
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna