Sve više, beba postaje svesna sebe. Iskazuje različita raspoloženja, imitira izraze lica i određene zvukove. Učestvuje u aktivnostima koje je interesuju, a jasno stavlja do znanja kada nešto ne želi ili joj se ne sviđa. Tada uporno odmahuje glavom. Bebi je igra skrivanja jako zanimljiva. I sama voli da se sakrije, u očekivanju da bude pronađena.

Spremite se za akciju

● Do ovog uzrasta, bebe obično postaju veoma "mobilne". Njihova sposobnost da se pokreću uključuje brzo puzanje i iznenadnu promenu položaja, a u nekim slučajevima i hodanje. U sedeći položaj mogu da se "prebace" iz

Postoje mnoge normalne, zdrave bebe, koje nisu toliko zainteresovane za aktivnosti krupne motorike, već su sasvim zadovoljne da sede i mirno se igraju

gotovo bilo koje pozicije.

● Sada je od izuzetne važnosti da sačuvate bebinu sigurnost. Krajnje je vreme da se tome ozbiljno posvetite, ukoliko to do sada niste učinili. Osim na vaše veštine, oslonite se i na određena pomagala - dizajnirana tako da mala deca ne mogu da otvore i upotrebe opasne predmete (štitnici za utičnice, na primer). Tako ćete da stvorite bezbedno okruženje za svoje čedo. Jer, njegov "glavni posao" je da se kreće, istražuje i uči. U svakom slučaju, morate uvek da budete jedan korak ispred bebe. Opreza nikad dosta! Poželjno je i da razmenite iskustva sa drugim roditeljima, možda ćete čuti neke sjajne ideje. Najvažnije od svega je da se izbegne bilo kakva nezgoda.

Krstarenje - novi izazov 

● Sto u dnevnoj sobi (zapravo, stočić za kafu) ima visinu kao stvorenu za bebu: da se uz izbačaj podigne u stojeći položaj i vežba kruženje okolo, ili pravi prve korake - dok se pridržava za sto, radi održavanja ravnoteže. Beba

Sad sam velika!Kruženje okolo ili "krstarenje" predstavlja motornu prekretnicu za odojče - kada ono može da hoda držeći se za nešto. To čini svojevrstan prelaz od bebe do malog deteta, koje uči da hoda.

može da "krstari" od jednog komada nameštaja do drugog, kroz ceo dnevni boravak. A to je čini veoma zadovoljnom. Pre svega, ima mnogo bolji pregled. Pored toga, lakše pomera gornji deo tela dok stoji i pridržava se za nameštaj, dok pokušava da dohvati željeni predmet.

Dešava se i da beba jednom rukom drži predmet, dok pokušava da se sagne i drugom rukom dohvati sa zemlje igračku koja je mami.  Pogledajte taj osećaj trijumfa na njenom licu kada se pusti i stoji sasvim sama. Još samo da savlada nekoliko koraka do prvog ugla... 

bebin-deseti-mesec
Hodalica: da ili ne? 

● Možda ste dobili hodalicu na poklon, ili vam je ponuđena kao opcija da ne nosite dete tamo-ovamo. Nažalost, moramo da vas razočaramo. U današnje vreme, hodalica (šetalica, dubak) se ne preporučuje, iako se neki roditelji "zaklinju" u nju. Međutim, stručnjaci smatraju da ona razvojno ne podržava veštine potrebne da beba pravilno nauči kako da hoda, kao i da beba u njoj koristi mišiće na drugačiji način. U suštini, hodalica omogućava bebi da radi

Opasnost vreba!Hodalice su uzrok nezgoda više nego bilo koja druga vrsta opreme za decu ili igračaka, posebno ako se koriste u blizini vrha stepenica, ili u kuhinji - pored vrućeg posuđa. Možda smatrate da ovi primeri nisu dovoljni, i da takve situacije mogu da se izbegnu. Međutim, poenta je u tome da hodalice dopuštaju bebama da se pokreću vrlo brzo. Budući da bebe stoje, u boljoj su poziciji da dosegnu neke stvari. U kombinaciji sa velikom, neprestanom radoznalošću, šetalica bi potencijalno mogla da bebu dovede u vrlo nesigurnu situaciju. 

stvari za koje je razvojno spremna da učini i sama.

● Definitivno, činjenice ne idu u prilog hodalici. "Ali, šta ako je ne ponudim svom detetu, a onda otkrijem kako ono koristi stolicu ili neki veći komad namštaja - gurajući ga i hodajući u isto vreme?". To je, ipak, drugačije, zato što su te stvari teške, i nisu na točkovima, tako da dete ne može da ostvari istu brzinu kao uz pomoć klasične hodalice.

Zašto je moja beba lenja?

● Ako vaša beba u ovom dobu ne puzi, ili ne pokušava da se podigne u stojeći položaj uz izbačaj, verovatno ste zabrinuti zbog njenog razvoja. Međutim, postoje mnoge normalne, zdrave bebe, koje nisu toliko zainteresovane a aktivnosti krupne motorike, već su sasvim zadovoljne da sede i mirno se igraju. One su često "detaljniji posmatrači" od aktivnih beba - stalno nešto uočavaju, upijajući informacije…

● Pojedine bebe "preskaču" puzanje, već počinju da se direktno "izbacuju" u stojeći položaj, a potom da "krstare" oko nameštaja. Nakon što takve, prividno lenje bebe, jednom počnu da

Prohodaću kad ja hoću!Vrlo je moguće da vaša beba počne iznenada da puzi, a da za to nije bilo nikakvog nagoveštaja. Osim toga, važno je da znate i da neke bebe, jednostavno, ne puze! Barem ne u pravom smislu te reči. Naime, mnoge od njih "jurcaju" na svojoj guzi (podižući je i spuštajući, odgurujući se nožicama), "gmižu", "mile" na stomačiću, ili na drugi način shvataju značenje stizanja od tačke A do tačke B.

se kreću, sklone su da uče kako da se kreću bržim tempom - nego što su bebe aktivnije od njih to činile nekoliko meseci unazad.

● Mnogo je važnije da podržite individualna interesovanja vaše bebe, nego da navaljujete da radi nešto pre nego što je za to spremna. Ali, ako ste još uvek zabrinuti zato što ne pokazuje  interes za kretanjem, obavezno razgovarajte sa njenim pedijatrom. On će da izvrši valjanu procenu detetovog razvoja, što će da rezultira vašim duševnim mirom. Naš savet? Ne opterećujte se, i uživajte što još ne morate da jurcate za bebom. Dok možete! Jer je taj period uskoro pred vama.PageBreak

bebin-deseti-mesec
Saznajne sposobnosti

● Bebina memorija je "napravila krupne korake" ovog meseca. Kod vašeg čeda se razvijaju kognitivne (saznajne) sposobnosti koje mu omogućavaju da zapamti da vi još uvek postojite, čak i kada vas ne vidi. Inače, postoje .neke igre koje bebe obožavaju - poput žmurke, a značajne su jer podržavaju učenje o trajnosti (stalnosti) predmeta (i osoba, naravno). 

● Još jedna zanimljiva igra za bebu je da

Igre žmurkeMnoge bebe vole da uzmu svoje omiljeno ćebence, stave ga preko glave, a zatim povuku - da bi videle nasmejana lica roditelja. Vašoj bebi će se jako svideti ako nešto kažete dok je pokrivena, na primer: "Gde je beba otišla? Nigde je nema". Ukoliko beba ne pokreće igru sa ćebencetom, možete da pokrijete vaše oči rukama, a potom ih naglo otkrijete. Beba će ubrzo početi da vas imitira, istovremeno se zabavljajući i učeći

sakrijete njenu omiljenu igračku pod pokrivač. Ona će naučiti da treba da ga podigne, kako bi dobila igračku nazad.

● S obzirom da je beba shvatila pojam trajnosti (stalnosti), vrlo je moguće da žustro odreaguje kada joj kažete: "Zdravo". To je snažno povezano sa uznemirenošću zbog razdvajanja od vas. Jer, kada izađete iz prostorije, ona zna da vi postojite i da ste negde tamo, ali bez nje. Zbog toga je veoma važno da joj "objasnite" kako ćete uvek da joj se vratite i uzmete je u naručje. Uz vašu ljubav i podršku, mnogo lakše će da prođe kroz ovu fazu.

Komunikacija znacima

● Verovatno će proći još mesec-dva pre nego što čujete bebinu prvu "pravu" reč.

Jezik telaAko je, na primer, beba u visokoj stolici za hranjenje, a želi da izađe, naučite je da to pokaže tako što će da podigne ruke (neka to bude znak). Istovremeno, treba da bude izložena uticaju jezika - objasnite joj šta vam je upravo "saopštila": "O, pa ti si završila sa jelom. Želiš da izađeš iz te stolice?".

Ali ona, zapravo, komunicira sa vama sve vreme. Uz pomoć određenih signala, beba saopštava svoje potrebe.

● Još jedan od popularnih signala je jednostavan pozdrav, odnosno mahanje, uz "pa-pa". Kada morate da se odvojite od bebe, mahnite joj i recite da odlazite, ali da ćete se videti kasnije. U početku, beba će da maše nakon što je to čula, pokazujući da upija informacije. Vremenom, počeće da maše direktno vama.

Više pomoći oko razvoja

Dok razmišljate o razvoju vašeg deteta, imajte na umu da su sve bebe jedinstvene. Bez obzira da li vaše čedo doseže izvesne razvojne prekretnice rano ili kasno, ono ima svoj razvojni put, koji  prati. Uostalom, linija razdvajanja postignutog po mesecima je vrlo rasplinuta. Ako imate bilo kakvih sumnji, ili ste zabrinuti u vezi razvoja vašeg deteta, obavezno se konsultujte sa pedijatrom. 

Snežana Damnjanović Mitić