Roditelji treba da detetu stalno ponavljaju pravila (uvek na isti način) kojima se postiže sigurnost, i to svaki put kada dete pokuša da ih prekrši. Tako će ono naučiti da vrste nesigurnog ponašanja nikada neće biti prihvaćene. Treba mnogo vežbanja, mnogo strpljenja i ponavljanja.

Ovde smo istakli najvažnije poruke za roditelje, koje se odnose na stvaranje bezbednog okruženja za dete u kući:

■ Uvek budite uz svoju bebu. Ne ostavljajte je samu u kolima ili u kući, a ni u blizini vode.

■ Sklonite ili bacite sve plastične kese. Beba može da se uguši ako proguta komadiće kese ili njima pokrije nos ili usta. Stoga kese treba držati van dohvata dece.

■ Neka mesto gde vaša beba spava bude sigurno. Rešetke na krevetiću ne bi smele da budu na razmaku većem od tri prsta. Dušek mora da bude odgovarajuće veličine, tako da ne bude praznog prostora između njega i stranica krevetića/kolevke. Pored toga, bebe mogu da zadobiju povrede padom sa kreveta odraslih. Zato ne ostavljajte bebu samu na svom krevetu.

■ Ne tresite bebu i ne igrajte se grubo sa njom. Bebe lako bivaju povređene. Trešenje bebe može da prouzrokuje opasne povrede glave i vrata.

■ Nemojte da držite svoju bebu u naručju dok jedete vruću hranu. Prosuta hrana može da dovede do opekotina.

■ Budite pažljivi pri korišćenju električnog fena. Bebini prstići mogu da uđu kroz prednji deo većine modela. Bebe takođe vole da zabadaju predmete u fen.

■ Držite oštre predmete podalje od bebe. Nepoželjne su makaze, žileti, noževi, vešalice, čak i olovke.

PageBreak

■ Budite pažljivi dok kuvate. Pokušajte da obezbedite da se za to vreme beba ne "vrzma" po kuhinji. Držite je na sigurnom mestu, sa koga možete da se međusobno vidite i čujete. Drške lonaca i šerpi okrenite prema sredini šporeta/peći.

■ Proverite temperaturu predmeta koji dolaze u dodir sa bebinom kožom, kao i vode za kupanje, jer je bebina koža vrlo osetljiva. Svakako, proverite i temperaturu hrane koju dajete bebi da jede.

■ Držite male, sitne predmete podalje od dohvata dece. Uklonite stvari kao što su spajalice, dugmići, pilule, i slično - jer beba može lako da ih strpa u usta.

■ U dvospratnim kućama, odnosno stanovima na dva nivoa, zagradite stepenice od vrha do dna. Bebe vole da lutaju. Neka zaštitna vratanca budu dobro zatvorena, tako da beba ne može da ih otvori.

■ Držite sve kablove (od telefona, kompjutera, fena...), ili predmete poput njih - podalje od bebe: gajtane od zavesa, gurtne od roletne...

■ Izbegavajte upotrebu grejalica. Beba lako može da opeče prste na taj izvor toplote. Uostalom, grejalice su čest uzrok požara. Ukoliko ih, ipak, koristite, sprečite da papirne maramice ili drugi zapaljiv materijal bude u njihovoj blizini.

■ Budite pažljivi kada je u pitanju vatra. Sve šibice, upaljače, upaljene cigarete, sveće i druge slične predmete držite van domašaja deteta.

■ Proverite koliko su igračke sigurne - da li, možda, sadrže sitne ili slomljene delove, oštre ivice i grube površine.

■ Držite ormariće u kuhinji i kupatilu zaključane, tako da beba ne može da ih otvori.

■ Sve otrove i lekove držite van dohvata male dece. Sredstva za čišćenje, benzin, otrovi za pacove, repelenti (sredstva za zaštitu od insekata), boje... treba da budu van domašaja vaše bebe. Sve lekove (uključujući i vitamine) i alkohol, ali i kozmetiku - držite van domašaja dece.

■ Oprema za bebu neka bude sigurna za korišćenje. Proverite da li visoke stolice i sedišta za decu imaju sigurnosne pojaseve. Ako ogradica za igranje ima mrežu, proverite da li mreža može lako da se pocepa. Ako ogradica za igru ima rešetke, proverite da li su previše "retko" nameštene. Ne bi trebalo da budu udaljene jedna od druge više od tri prsta.

■ Nikada bebu ne ostavljajte blizu vode. Ispraznite kadu čim je kupanje gotovo. Obratite pažnju i na druge «izvore vode», kao što su otvorena klozetska šolja, kante za čišćenje, i slično. Beba može da se udavi i u vodi čija je dubina svega 2,5 centimetra.

Anđelka Kotević, "Halo beba"