Ishrana odojčeta isključivo majčinim mlekom u prvim mesecima života je najpogodnija, jer ono zadovoljava sve potrebe deteta u tom periodu, osim za vitaminom D. Pored toga, ono je uvek pri ruci, sterilno, i besplatno.

Međutim, postoje situacije, istina retke, kada ishrana majčinim mlekom nije pogodna za bebu ili nije moguća, pa joj je neophodno obezbediti ishranu što približnijom hranom - formulom za odojčad (rezolucija SZO 34.22/1981.) Zbog alergogenog efekta, kravlje mleko se uopšte ne preporučuje za ishranu bebe tokom prve godine života.
Interesantno je da je humanom mleku po sastavu najpribližnije magareće mleko.

Podela formula za ishranu odojčeta

Prema evropskoj regulativi, kao i domaćem pravilniku o dijetetskim proizvodima, formule za ishranu odojčeta se dele u dve osnovne grupe: 

1. Infant - početne formule, za odojčad do šestog meseca života (nose oznaku 1)

Priprema obroka od adaptiranog mlekaPoseban je značaj pripremanja adaptiranog mleka za upotrebu. Prednost imaju instant formule zbog boljeg rastvaranja praha u prokuvanoj, i na određenoj temperaturi ohlađenoj vodi.

2. Follow on - prelazne formule, za delimičnu ishranu u periodu prelaska na uobičajene namirnice (uzrast 6 do12 meseci - nose oznaku 2).

Postoji i više vrsta specijalnih mlečnih formula: za prevremeno rođenu decu i decu sa malom porođajnom masom, za decu sa poremećajima metabolizma nepodnošljivost laktoze ili glutena), sa određenim poremećajima varenja, itd. Formule sa oznakom 3 preporučuju se deci starijoj od godinu dana, kao prelazni oblik prema punom kravljem mleku.

Standardi za formule

Adaptirane mlečne formule imaju sastav maksimalno moguće približen sastavu humanog mleka, strogo se pridržavajući standarda koje je dala SZO u vidu CODEX

Danas je tržište preplavljeno potpuno novim formulama sa raznim dodacima, koje će zbuniti neupućenu osobu, pa nije pametno upuštati se u izbor bez saveta stručnjaka

ALIMENTARIUS-a.

Osnovni zahtevi koje mora da ispuni adaptirana mlečna formula za odojčad, jesu:
- propisana nutritivna svojstva (optimalan odnos makronutrijenata i mikronutrijenata)
- bifidogeni efekat (stimulisanje rasta i razvoja "dobrih" bakterija u crevima odojčeta) 
- značajan antioksidantni potencijal, to jest sposobnost zaštite od metaboličkih slobodnih radikala, kao i onih iz okoline
PageBreak

beba-na-vestackoj-ishrani

Usavršavanje formula

Uloga majčinog mleka u odbrani od infekcija i alergija se naziva biološkom, a ona je do nedavno u adaptiranim mlečnim formulama bila jednaka nuli.
Ustanovljeno je da je alergogenost belančevina manja što im je struktura prostija, pa su proizvedene formule sa već razloženim (hidrolizovanim) belančevinama - koje sasvim male bebe, kao i one iz porodica sklonih alergiji, mnogo bolje tolerišu. Takve formule nose oznaku HA (hipoalergene).
Osim toga, radilo se i na uvođenju materija sa odbrambenom ulogom, koje su slične onima u majčinom mleku - jednim imenom su nazvane prebiotici.

Specijalno za nezrele bebe

U ishrani prevremeno rođene dece, ispod 34. nedelje gestacije, telesne mase manje od dva kilograma, koriste se i obogaćivači humanog mleka - fortifajeri (sadrže

Pošto ekstremno nezrelim bebama majčino mleko ipak ne zadovoljava sve potrebe u ishrani, proizvedene su i specijalne formule

prebiotike), koji se dodaju majčinom mleku da bi mu se sastav prilagodio potrebama dece rođene sa veoma malom telesnom masom. Pošto ekstremno nezrelim bebama, koje preživljavaju samo zahvaljujući tekovinama savremene medicine, majčino mleko ipak ne zadovoljava sve potrebe u ishrani, proizvedene su i specijalno prilagođene formule koje znatno doprinose smanjenju stope smrtnosti u ovoj grupi novorođenčadi.

Dakle, nije svejedno šta beba jede. Majčino mleko je najbolje. Sve ostalo nosi manji ili veći rizik i znatno opterećuje budžet porodice, koji raste zajedno sa bebom. Iz navedenih razloga, nije pametno zaleteti se i već prvih dana po izlasku iz porodilišta zaključiti da majka nema dovoljno mleka. Naročito je opasno ako odluku o dohrani mlečnim formulama donose nekvalifikovane osobe, jer jednom pokrenut mehanizam alergije - predstavlja "točak gurnut nizbrdo", koji se teško zaustavlja. Loše strane veštačke ishrane su i češći grčevi, zatvor, češće infekcije, komplikovana priprema, i visoka cena.

Indikacije za veštačku ishranu

One mogu da budu apsolutne (neke retke, urođene bolesti metabolizma, kao što je nepodnošljivost mlečnog šećera laktoze) i relativne (prolazni poremećaji crevne funkcije, privremena ishrana preko crevne sonde, stanja posle operacija na digestivnom traktu, i drugo, gde se uz specijalne formule rano uvodi i majčino mleko). Sva ova stanja su izuzetno retka. Međutim, zablude u vezi nemogućnosti prirodne ishrane odojčeta su česte.

Šta kada majka stvarno nema dovoljno mleka?
U retkim situacijama, mlečno tkivo dojke je toliko nerazvijeno da ne može da zadovolji potrebe odojčeta. Tada je indikovana dohrana adaptiranom mlečnom formulom nakon podoja, i to upotrebom kašičice, a ne flašice. Ovu odluku ne treba da donose laici, već isključivo pedijatar, nakon pregleda bebe i majčinih dojki.